Pravá ruka premiéra Petra Fialy je známá jako modrá tsunami. Ministr dopravy promluvil v jejím případě o sázce na jistotu

Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková po boku Jaroslava Kubery
Vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková po boku Jaroslava Kubery
Foto: Michal Šula / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

Dlouhé roky patřila k nejviditelnějším tvářím občanských demokratů, nyní se bývalá tisková mluvčí Jana Kotalíková (37) stala pravou rukou premiéra Petra Fialy (57). Za roky tvrdé práce si získala přezdívku »modrá tsunami« a na Úřadu vlády vystřídala jeho dosavadní vedoucí Slovenku Tünde Barthu. Stalo se tak poté, co prezident v pátek 17. prosince jmenoval novou vládu. Pro ŽivotvČesku.cz vyzdvihl kvality Kotalíkové nový ministr dopravy ČR a místopředseda ODS Martin Kupka (46).

Jana Kotalíková (za svobodna Havelková, pozn. red.), vedla komunikaci ODS v letech 2014 až 2019, kdy odešla na mateřskou. K práci se plně vrátila na začátku kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny, kdy byla tajemnicí volebního štábu.

Původně vystudovala francouzštinu na Filozofické fakultě UK a dále také obor Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd UK. Pět let vedla oddělení protokolu pražského primátora. Aktuálně se dočkala patrně největšího kariérního posunu, když na Úřadu vlády vystřídala jeho dosavadní vedoucí Tünde Barthu.

Přímo mezi spolupracovníky dostala nová vedoucí Úřadu práce přezdívku »modrá tsunami«, která má odrážet její organizační a pracovní schopnosti, díky kterým dokáže práci rozvrhnout ideálně sobě i svým podřízeným. Spolupracovníci věří, že na tuto pozici je tou pravou. "Jana Kotalíková je výborná volba. Systematická, důsledná a vzdělaná," uvedl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS a nově ministr dopravy ČR Martin Kupka ohledně jejích kvalit.

Už jako studentka začala Jana Kotalíková pracovat na Magistrátu hl. města Prahy a díky své zodpovědnosti začala brzy dostávat na povel i organizaci velmi důležitých akcí. Díky ní tak například bezproblémově proběhla v Praze přijetí papeže Benedikta XVI. (94), dalajlamy (86) nebo prince Charlese (73).

Jana Kotalíková je vdaná a má jednu dceru. Mluví francouzsky a anglicky, celý život hraje basketbal.

Kromě změny na postu ředitelky Úřadu vlády, došlo na změny v pozici řízení tiskového oddělení, které nově řídí dosavadní mluvčí ODS Václav Smolka, nahradil na pozici Janu Adamcovou. Kabinet premiéra dostala na starost tajemnice Petra Fialy Petra Fojtíková.

Zkušenosti Jany Kotalíkové:

Vzdělání:

2004–2014: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Francouzská filologie
2004–2008: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Mezinárodní teritoriální studia
1998–2004: Dvojjazyčné francouzsko-české gymnázium P. de Coubertina v Táboře

Profesní a veřejná činnost:

2014 dosud: Občanská demokratická strana, tisková mluvčí, tajemnice volebního štábu
2008–2014: Magistrát hl. města Prahy, vedoucí oddělení protokolu Kanceláře primátora
2007–2008: Magistrát hl. města Prahy, asistentka ředitele Kanceláře primátora

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.