Reklama:

Pravda o předpovědích počasí: Jaká je jejich spolehlivost a na čem závisí, popsal meteorolog Martin Štros

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2024

Předpověď počasí se v posledních letech stala nezbytným nástrojem pro každodenní život, ať už jde o plánování dopravy, zemědělské práce, nebo rekreační aktivity. Přesto se často setkáváme s tím, že předpovědi nejsou vždy stoprocentně přesné. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil meteorolog Martin Štros ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí Meteocentrum, že přesnost předpovědí se odvíjí od aktuální meteorologické situace, a zatímco v některých obdobích vycházejí předpovědi velmi přesně, jindy mohou být méně spolehlivé.

Reklama:

"Snadno se předpovídá klidné počasí, kdy jsou jediným problémem lokální teplotní rozdíly v noci a ráno, kdy se například v údolích udržuje chladnější vzduch," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štros. V případech přechodu frontálních systémů, kdy je srážkové pásmo poměrně jednotné, bývá předpověď také spolehlivá. "V těchto situacích dokážeme s vysokou pravděpodobností určit, jaké počasí nás čeká," doplnil pro ŽivotvČesku.cz meteorolog.

Problémy ale nastávají u složitějších meteorologických jevů. "Málo pohyblivé zvlněné studené fronty představují pro numerické modely i pro meteorology velkou výzvu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Štros. Taková fronta může nad daným územím setrvat i několik dní a přinášet vydatné srážky a velké teplotní rozdíly. Zvlněné fronty a pomalu se pohybující systémy jsou proto častým zdrojem nepřesností v předpovědi.

Reklama:

Další výzvu pro meteorology představuje oblačnost v období podzimních a zimních inverzí. Jsou to situace typické tím, že nízká oblačnost nebo mlhy se mohou udržovat na jednom místě po většinu dne, zatímco o pár kilometrů dál může být zcela jasno. Jarní a letní přeháňky a bouřky zase představují problém lokalizace – i když předpověď bouřky v oblasti vyjde správně, konkrétní místo a čas přeháněk mohou být velmi obtížně předvídatelné.

Základem pro předpověď jsou numerické modely, které dokážou dobře simulovat některé meteorologické jevy, zatímco u jiných mají větší rozptyl. "Meteorolog ve službě je schopen velmi dobře odhadnout, jaká je pro konkrétní den spolehlivost předpovědí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štros.

V předpovědích na portálu Meteocentrum proto meteorologové vydávají textový komentář, kde informují o spolehlivosti předpovědi a případných alternativních scénářích. Tím poskytují veřejnosti možnost lépe pochopit, kdy je předpověď spolehlivější a kdy je nutné počítat s možností různých variant vývoje počasí.

Martin Štros tímto přístupem ukazuje, že přesnost předpovědí není černobílá záležitost. "Je důležité, aby lidé věděli, že počasí je komplexní systém, který nelze předvídat s absolutní jistotou. Naším cílem je proto nejen předpověď počasí samotná, ale i edukace veřejnosti o tom, jaké faktory ovlivňují přesnost našich předpovědí," dodal Štros pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: