Pravidla pro kadeřnice a kosmetičky jsou jiná, než si lidé myslí. Kolem používání respirátorů panuje chaos

Kadeřník - ilustrační foto
Kadeřník – ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2021

V úterý 18. května z opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest vyplynulo, že klienti kadeřnic, masérek či kosmetiček nemusí mít při vstupu do provozovny roušky. "Jen tak to proběhlo v tichosti a nikdo se tomu moc nevěnoval. Klient respirátor mít nemá, já ano, je to problém," sdělila v úterý pro ŽivotvČesku.cz prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová. Ministerstvo zdravotnictví ale ve středu vysvětilo, že lidé opatření špatně pochopili.

"Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda," tato změna, kterou ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, zaskočila řadu lidí. Novinku přinesla do veřejného prostoru také řada médií.

Bouřily se zejména kadeřnice a kosmetičky, které nechápaly, proč by ony respirátor mít měly a jejich klientky (či klienti) ochranu dýchacích cest používat nemusí.

"Zrovna jsem četla, že klient při vstupu do kosmetického studia či do kadeřnictví už nemusí mít respirátor. To jen tak proběhlo v tichosti a nikdo se tomu moc nevěnoval. Klient respirátor mít nemá, já ano, je to problém," řekla v úterý pro ŽivotvČesku.cz prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová.

Uplynul jeden den a resort Petra Arenbergera vzkázal, že lidé opatření špatně pochopili. Klienti, kteří se chystají využít službu v péči o tělo, respirátor dál musí mít. Mohou ho odložit na krátký čas jen ve chvíli, kdy je o to kadeřník či kosmetička požádá.

"Kadeřník musí mít respirátor vždy. Zákazník si ho může sundat jen na dobu nezbytně nutnou, jak je uvedeno v mimořádném opatření," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.