Reklama:

Právní expert Dostál cupuje ministra Válka: Nenaplněné sliby, lékárny bez penicilinu a brzy možná přeplněné čekárny

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2023

Komentář: Už to přestává být vtipné. Na Česko se valí další problém ohledně nedostatku léků. Penicilinových antibiotik a sirupů podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) výrobci přislíbili dodat do konce září 130.000 balení tabletových antibiotik, dalších 170.000 balení dodají do půlky listopadu. Je to víc než loňská spotřeba, v září bylo předepsáno 45.000 balení a 14.000 balení sirupů, řekl na tiskové konferenci. Lékaři a lékárníci zejména na sociálních sítích v posledních týdnech upozorňují na to, že v lékárnách penicilin není dostupný. Musí tak zbytečně předepisovat širokospektrální antibiotika. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka je podle informací o zásobách v lékárnách asi 20.000 balení, což je měsíční spotřeba. Situaci, kdy opět chybí léky, okomentoval pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Ondřej Dostál. Upozornil na to, že »hra s penicilinem« je časovaná bomba.

Reklama:

"Když srovnáme spotřeby a kolik je léčiv v jednotlivých lékárnách, tak vidíme, že i v oblasti penicilinových tablet máme více než 20.000 balení, které jsou k dispozici v lékárnách. V této chvíli ale neumíme říct, ve kterých lékárnách," řekl Dvořáček. I dalších typů antibiotik je podle něj přislíbeno 150 procent loňské spotřeby.

Na podzim bude podle Válka léků dostatek. "S výrobci a distributory se podařilo vyjednat, že spotřeba bude během následující sezony plně pokryta. Je to více než dostatečná rezerva i pro případ vyšší spotřeby," řekl Válek. Pro systémové řešení je podle něj třeba přijetí novely zákona o léčivech, která dává výrobcům povinnost držet zásobu. Nyní ji projednává Sněmovna. Podle Dvořáčka by měla zajistit i to, aby byly informace o tom, ve kterých lékárnách je lék dostupný.

Reklama:

"Na podzim lze očekávat větší nemocnost mezi dospělými i dětmi, včetně streptokokových infekcí. Sliby ministra, že antibiotik bude dostatek, se již několikrát nenaplnily. Penicilin chybí v lékárnách již nyní, i oficiální web SÚKLu uvádí přerušení dodávek. Ne vždy jej lze nahradit jinými typy antibiotik, a to jednak kvůli nižší účinnosti, jednak u širokospektrých antibiotik hrozí antibiotická rezistence. U dětí je problém i nedostatek penicilinových sirupů, kdy podání v injekční formě, kromě toho, že je méně příjemná, zatěžuje víc zdravotníky a nemocnice. To se může potkat i s vlnou chřipek a více případy covidu, takže čekárny budou opět plné," upozornil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Problém nedostatku antibiotik podle Válka není cena, kterou za lék pojišťovny platí, přestože tak jeden z dodavatelů v hlášení pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušení dodávek odůvodnil. Zdravotní pojišťovny u tohoto menšinového dodavatele podle Dvořáčka nyní schvalují navýšení ceny. Sedmdesát procent dodávek podle něj obstarávají dvě jiné firmy.

Dostál problém ohledně ceny více rozvedl. "Jednou z příčin nedostatku penicilinu je příliš nízká cena v ČR, takže dodavatelé raději prodají jinam. Zmírnit tuto cenovou regulaci lze škrtem pera, ministerstvo a SÚKL se k tomu však bůhvíproč nemá. Přitom jde doslova o drobné: Peniciliny jsou základní a levné léky, takže i kdyby se maximální cena zvýšila dvojnásob, všichni dodavatelé to naplno využili a pojišťovny navýšení plně hradily, stále by šlo o výdaj o celý řád nižší, než platíme například za přebytečné covidové vakcíny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený právník ve svém komentáři.

"Není také pravda, co říkal ministr Válek a jeho náměstek ohledně způsobu nákupů antibiotik. Je to tak, že stát může léky, včetně penicilinů, nakupovat od výrobců přímo, vlastnit jejich zásoby a zajišťovat jejich dodání do lékáren, kde chybí. Zajistit si k tomu potřebná distribuční oprávnění je snadné, ministerstvo ve svém přímořízeném sektoru má potřebné finance i personální kapacity, léky by pro občany mohli shánět napřímo, bez prostředníků, po celé Evropě, jen by se museli trochu snažit a starat. Místo toho jen slibují nebo přehazují vinu na zdravotní pojišťovny, které přitom ze zákona ani neurčují maximální cenu, ani nesmí být distributorem léků či lékárnou," doplnil dále pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Minulý týden na jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že očekává, že bude Válek situaci řešit a vysvětlovat veřejnosti. Ministr dnes uvedl, že podobné tiskové konference plánuje mít spolu s odborníky každý týden. Každý čtvrtek se podle něj schází pracovní skupina pod vedením jeho náměstka Dvořáčka.

Nedostatek léčiv se podle něj snaží řešit i Evropská unie. Vzniká podle něj nástroj, jak by mohla držet zásoby zásadních léčiv. "Měl by vytvořit určitou zásobu esenciálních léčiv, jako jsou antivirotika, antibiotika a další léčivé přípravky, které se používají v různých kritických a krizových situacích," uvedl. Fungovat by mohl začít za rok nebo dva roky. Debatuje se podle Válka i o společných nákupech léků.

"Jako právník mohu jednoznačně říci, že je to stát, tedy Ministerstvo zdravotnictví ČR, kdo má z Ústavy povinnost chránit zdraví občanů a má k tomu potřebné právní i ekonomické nástroje. Takže pokud penicilin na podzim nebude, víme, komu přičíst odpovědnost," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: