Právník Dostál si posvítil na výkony ministra Bartoše. Vyzdvihl "likvidaci Star Trek radikálních elementů" ve straně a revoluci v dokladech

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2023

Komentář: Vláda v polovině května pověřila Digitální informační agenturu (DIA) vytvořením aplikace eDoklady, která má od nového roku fungovat jako elektronická alternativa občanského průkazu. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se honosí titulem vicepremiéra pro digitalizaci a projektu vtiskl »život«. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz v komentáři zhodnotil právník, vysokoškolský pedagog a komentátor Ondřej Dostál pracovní výkony muže, který si v minulosti řekl o pozornost také svým specifickým stylem účesu. Z jeho slov vyplynulo, že Bartoš sice není tolik - jako tomu bylo před volbami - vidět, ale maká a dělá si ve straně »pořádek«.

"eDoklady letos stihneme. Vláda schválila usnesení, které pověřuje DIA, aby mohla začít pracovat na jejich technickém řešení. A to okamžitě. DIA dostala díky rozhodnutí vlády dost času na vývoj a testování. Ušetří to peníze a umožní připravit infrastrukturu pro uvedení v praxi," uvedl Bartoš na svém Twitteru v polovině uplynulého měsíce.

Bez tohoto usnesení by se s faktickým vývojem aplikace muselo čekat až na nabytí účinnosti zákona o elektronických dokladech, který se očekává až v listopadu tohoto roku. eDoklady pak v praxi mají přinést výhodu, že dojde na větší kontrolu nad osobními údaji, protože člověk si bude moci určit, jaké údaje o sobě při prokazování sdílí. Někdy může například stačit prokázat jen zletilost.

Český digitalizační krok vpřed chválí Ondřej Dostál. "Ministr Bartoš je sice méně viditelný, ale aspoň pracuje na svém tématu, digitalizaci. Líbí se mi záměr občanky či vysokoškolského diplomu »v mobilu«, který snad dojde naplnění, abychom nemuseli státu pořád dokládat ověřené listiny toho, co o nás beztak ví. Dnes s sebou nosíme plastovou občanku, řidičák a kartičku pojištěnce, přitom když se chceme podívat na naše vlastní zdravotní údaje v dokumentaci u doktora, musíme o přístup složitě žádat. Zákon o elektronizaci zdravotnictví, který by to pacientům výrazně ulehčil, máme už od exministra Adama Vojtěcha, ale větší úkol je rozběhat ho v praxi," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pozitivně vnímá i skutečnost, že ministerstvo dopravy připravilo pozměňovací návrh, který by řidičům umožnil jezdit bez dokladů.

"Jako řidič a vlastník několika aut také oceňuji, že snad brzy nebudeme muset vozit papírové řidičáky a techničáky, když má stát beztak vše ve svých databázích. Zanikne i velký techničák a snad nebudeme muset tolik postávat ve frontách na dopravce kvůli každé »pakárně«. Jak říkal Martin Luther King: »I have a dream - tedy mám sen«. Že to jednou dotáhneme na úroveň amerického St. Louis z před dvaceti lety, kde jsem jako student za odpoledne zvládl koupit staré auto, dostat ho skrz emise a na značky, udělat si místní občanko-řidičák, na poplatcích to celé stálo 60 dolarů a večer už jsem jezdil," ocenil Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz se slovy, že i Česko se snad konečně dočká toho, co jinde je už řadu let běžnou praxí.

V posledních dnech Českem také zarezonoval slovní střet předsedy Pirátů a ministra Bartoše se stranickou kolegyní Janou Michailidu, která se nejprve hlásila k původní komunistické demokratické ideologii. Vysoce postavený politik se do Michailidu slovně pustil poté, co byl upozorněn na její návštěvu Dní antikapitalismu - akci pořádá marxisticky orientovaná Nadace Rosy Luxemburgové ve spolupráci s trockistickou Socialistickou solidaritou.

Události kolem Michailidu z posledních dnů mají za následek to, že část straníků chce Pirátku odvolat z Republikového výboru. Rozhodnout by se mělo do 6. června.

Ještě před tím však na sebe »demokratická komunistka« Michailidu upozornila podruhé, když se označila za »startrekistku« v rámci rozhovoru pro internetovou televizi DVTV.

Podle ní totiž ve filmovém i seriálovém zpracování Star Treku funguje údajně podobné ekonomické zřízení, které propaguje a které preferuje. "Já jsem Star Trek nesledovala, takže nevím, ale prý je tam nastavené podobné ekonomické zřízení, jaké bych si já ideálně představovala," uvedla.

»Vesmírná demokratická komunistka« zaskočila nejen Česko, ale i Ondřeje Dostála. "Z politického hlediska je dobře, že se Ivanu Bartošovi daří upozadit radikální elementy ve straně jako trockistku Michailidu a jí podobné, kteří ve třiceti ještě studují, a proto všechno ví líp než plebs, co v jejich věku dávno chodil do práce. Z vlastní zkušenosti - tohle fakt člověk nechce. Diskuse je v takovém případě nemožná, kdyby tito lidé dostali reálnou moc, máme tady zpátky svazácké kádrovací komise z 50. let," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.