Právník Ondřej Dostál rozcupoval novelu pandemického zákona. Vyjmenoval důvody, proč je podle něj nežádoucí

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2022

Poslanecká sněmovna se dnes bude zabývat novelou pandemického zákona a možností vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu-19. U pandemického zákona novela například zruší nynější časové omezení účinnosti jeho stěžejních částí o vydávání mimořádných opatření k omezení šíření nového koronaviru do konce února. "Dle mého názoru je ta novela určitě nežádoucí z několika důvodů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál (43).

Před projednáním na plénu posoudí vládní návrhy zákonů příslušné sněmovní výbory. Pandemickou novelou se už zabýval jak zdravotnický, tak školský výbor, který ji podpořil rozšířením pravomocí ředitelů škol. Svá stanoviska musí poslancům poskytnout podle rozhodnutí předsedkyně dolní komory do úterních 13:00. Schůze pléna bude pokračovat o hodinu později.

V úterý budou příznivci iniciativy Chcípl PES demonstrovat na Malostranském náměstí v Praze nedaleko sídla Poslanecké sněmovny. Zástupci iniciativy soudí, že ohrožuje základní svobody a práva občanů. K novele pandemického zákona se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.

"Dle mého názoru je ta novela určitě nežádoucí z několika důvodů. Zaprvé na neurčito zavádí možnost ministerstva zdravotnictví vydávat restrikce. A to i ty, které se příliš netýkají epidemie. Například omezování venkovního sportu, dětských táborů nebo farmářských trhů, což rozhodně nepotřebujeme. Děsivé je i to, že vláda si dává nárok zavírat školy, školky, dokonce i jesle, takže doufám, že se nedočkáme zase něčeho takového, co naše děti musely snášet celý minulý rok. To je ta věcná část," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník.

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřady budou smět podle pandemického zákona regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou zahrnovat širší okruh činností než teď. Regulace se bude nejspíše týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby a o kosmetiku.

"Právně mi tam chybí náhrada ušlého zisku těm, kterým ta opatření působí škodu, na což si oprávněně stěžují živnostníci a podnikatelé v pohostinství, kultuře a dalších oblastech. Jsou na tom paradoxně hůř než za nouzového stavu, protože tam ta náhrada ušlého zisku garantována je, v tomto režimu ne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, jaký hrubý nedostatek právně v novele pandemického zákona vnímá.

Nařízení izolace nebo karantény budou smět orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Takový postup zpochybňovali členové výboru za opoziční ANO a SPD, kteří závěrečný návrh usnesení zdravotnického výboru v hlasování nepodpořili. I tato otázka je podle právníka problematická.

"Ještě bych rád zmínil otázku karantén a izolací, které bude možné ukládat i prostřednictvím SMS nebo telefonátem, a to dokonce ani ne od hygieny, ale zákon říká i od vhodné pověřené osoby, ale neříká, kdo ta vhodná pověřená osoba může být. Může to být ředitel školy, šéf z práce, ale může to být i třeba nějaká externí organizace. Toto bude vytvářet obrovské problémy v praxi, protože vám přijde SMS a v horším případě budete muset třeba nastoupit i do karanténního objektu a nebudete vědět, jak se proti tomu bránit," dodal expert na zdravotní právo Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.