Právník Ondřej Dostál se vzdal funkce ve vládním týmu. Rozhodl se tak kvůli tomu, že ho Piráti začali kádrovat pro názory

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021

Před více než týdnem Českou republikou zarezonovala informace, že Piráti se zabývají setrváním právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ve vládním týmu. Předseda strany Ivan Bartoš (41) k tomu uvedl, že některá jeho vyjádření vyvolávají obavy mezi značnou části pirátských voličů i odborníků a vedou ke zpochybňování vědeckých názorů, o které se opírá boj s covidem-19. Zároveň uvedl, že je nezpochybnitelný odborník na zdravotnické právo. Pro redakci ŽivotvČesku.cz špičkový expert uvedl, že se rozhodl odstoupit sám, stalo se tak v pondělí. Jako důvod zmínil zejména proměnu charakteru strany, které se zmocnil chaos a vnitřní mocenské války.

Dostál patřil před volbami spolu s pardubickou radní Michaelou Matouškovou (STAN) a senátorem Karlem Zitterbartem (za STAN) ke kandidátům koalice Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na ministra zdravotnictví. Krátce před volbami upoutal pozornost tím, že nechtěl sdělit, zda je očkovaný proti covidu-19. Později na svém blogu uvedl, že vzhledem k opakovaně změřené přítomnosti protilátek očkován není.

Aktuálně se rozhodl pro odstoupení z vládního týmu, kde by měl roli de facto stínového ministra zdravotnictví. "Během posledních dvou měsíců došlo v Pirátské straně k vývoji, ze kterého nemám radost. Rozhodování převzali členové stranických orgánů, mně veskrze osobně neznámí, s nimiž viditelně hodnotově nesouzním. Ve straně vznikají frakce, veřejnost je zásobována soustavnými podněty na odvolání té či oné Pirátské osobnosti, byla zpochybněna samotná účast ve vládě, došlo k ochladnutí spolupráce mezi Piráty a STAN. Zvlášť viditelné jsou rezignace významných Pirátů z plánovaných vládních pozic, nebo dokonce odchody ze strany," uvedl ve svém vyjádření špičkový právník Ondřej Dostál, které poskytl redakci ŽivotvČesku.cz.

Na rozhodnutí Dostála, že nesetrvá ve vládním týmu, mělo vliv několik faktorů. "Já osobně jsem se setkal s opakovaným kádrováním za své názory, s útoky na soukromí, s označováním za dezinformátora pro zveřejnění klíčových oficiálních dat o epidemii, s cenzurou vystupování v médiích a podobnými »radostmi«. Přitom nezazněla odborná kritika, se kterou by bylo možno vést polemiku, ani mezi Piráty nepovstal protikandidát, který by měl odvahu hájit proti mně svá vlastní odborná řešení pro zdravotnictví, ať již v diskusi na vědecké půdě nebo před kamerami televizí. Moji cenzoři z Republikového výboru strany opakovaně odmítli nabídku osobního setkání," dále uvedl uznávaný právník, o němž se dříve předseda strany Bartoš vyjádřil, že jeho zveřejňovaní dat zavdá příčinu ke zpochybňování pozice Pirátů. To ale Dostál odmítl s tím, že jde o nesmysl, protože jde o oficiální data z ministerstva zdravotnictví, jejichž zveřejnění nemůže zpochybnit vědecké názory na řízení pandemie. 

Uznávaný právník a expert v oblasti zdravotnictví dále pak zmínil, že členství ve vládním týmu Pirátské strany pro něj ztratilo smysl a začalo představovat spíše reputační riziko pro všechny zúčastněné, proto jej ukončil.

Napětí uvnitř České pirátské strany je od nečekané ztráty většiny mandátů ve Sněmovně po volbách trvalé. Nedávno ze strany vystoupil zastupitel Prahy 9 Petr Daubner, Pirátem byl čtyři roky. Za jeho rozhodnutím stojí údajná proměna strany, kterou při svém vstupu považoval za liberálně středovou. Místopředseda Pirátů Martin Kučera před několika dny rezignoval na všechny stranické funkce. Za jeho rozhodnutím stojí převážně osobní důvody, uvedl na pirátském fóru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.