Právník vyzval k občanské neposlušnosti. Lidé nechtějí dodržovat špatná nařízení, říká bezpečnostní expert
V Česku narůstá počet lidí, kteří nechtějí dodržovat nařízení vlády, protože je považují za špatná, nelogická a chaotická. Pražský právník Tomáš Nielsen vyzval k občanské neposlušnosti. "Být rok zavřen, mít existenční nejistotu a dnes se dozvědět, že bez testu na covid nemůžete ani na kafe... Dostali jsme se do situace, kdy zdraví lidé mají prokazovat, že nejsou nemocní. Toto budou lidé obtížně přijímat," řekl k projevům občanské neposlušnosti pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).
V České republice roste počet lidí, kteří programově odmítají dodržovat nařízení vlády, protože je považují za špatná a nelogická. Část podnikatelů otevřela své restaurace a provozovny dříve, než to bylo povoleno. Tito lidé argumentují tím, že kdo se k nim bojí jít, ať nechodí.
"Vláda absolutně bere svobodu lidem při jejich rozhodování. Každý občan České republiky má podle Ústavy právo na to, aby v zásadě užíval vlastní rozum a jednal na vlastní odpovědnost. Já nikoho nenutím, aby chodil do restaurace, aby jezdil tramvají a nebudu nikomu nařizovat, aby někam chodil s PCR testem nebo s antigenním testem. Ať si každá restaurace nastaví pravidla tak, jak chce. Já u sebe v pivovaru nebudu testy po svých hostech nikdy požadovat. Kdo se bude bát, že u nás náhodou něco chytne, tak ať sem nechodí. Ať jde do restaurace, kde budou vyžadovat testy a očkování. Já takovému jedinci doporučím, ať nechodí do obchodů, ať přestane chodit ke kadeřnici, ať přestane žít venku a zaleze k televizi, sedí doma a bojí se," řekl podnikatel a majitel restaurace Jiří Janeček pro ŽivotvČesku.cz.
Řada lidí veřejného života už otevřeně vyzvala k občanské neposlušnosti. Někteří právníci jsou přesvědčení, že vláda při omezování života v České republice jedná protiprávně.
"V odůvodnění mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví není uvedeno nic o tom, co je opatřením sledováno, jak bude vyhodnocováno, zda je efektivní, jaké jsou jeho nevýhody, ekonomické dopady, natož pak, jak bylo ověřeno, že takové opatření je přiměřené současné situaci. Zcela zrůdným příkladem je otevření škol a školek podmíněné masivním testováním dětí a tím, že děti mají ve školkách nosit respirátory či roušky. Ani toto není podloženo žádným vědeckým argumentem. Nejsou podrobeny kritice ze strany psychologů, pedagogů apod. Jediné, co vládě v zavádění podobných opatření pomáhá, je strach, který se jí (s pomocí některých pseudoodborníků) daří udržovat na nepochopitelné úrovni," popsal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Tomáš Nielsen, který je členem iniciativy Zdravé fórum.
"Otevřeně vyzývám k občanské neposlušnosti vůči mimořádným opatřením MZ ČR ve vztahu k tzv. pandemii covid-19. Ve Zdravé Fórum nemáme kapacitu pomoci každému, kdo se k výzvě připojí. Možná mou výzvu vyhodnotí kárný senát České advokátní komory jako porušení povinností advokáta. Ale - jako člověk plný lásky k životu, spravedlnosti a morálce nemohu jinak. Vyzývám k občanské neposlušnosti a jdu touto cestou," uvedl Tomáš Nielsen v prohlášení.
Po občanské neposlušnosti volá také lékař Jan Hnízdil. Podle něj skončil čas petic a lidé by měli aktivně začít projevovat nesouhlas s kroky vlády. "Skončilo podávání petic. Nastal čas občanské neposlušnosti, protože to, co vláda provádí, je protiústavní a protizákonné. Je přeci nesmysl, aby zdravý člověk venku nosil respirátor. To je v rozporu s medicínou. Proč bych škodil svému zdraví? Ministerstvo zdravotnictví přeci nemůže nařizovat občanům, aby škodili svému zdraví. Odmítnu to a půjde to k soudu. U řádného soudu pak ať ministerstvo dokáže, že respirátory jsou účinné a efektivní. Lidé musí bránit individuální svobody i zákon a Ústavu," uvedl Jan Hnízdil pro projekt Svobodné universum.
Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se dalo čekat, že lidé začnou aktivně projevovat nespokojenost.
"Je to logické pokračování stavu, kdy tu vláda pandemická opatření zdůvodňovala tak, že u sousedů to dělají taky. To ale neznamená, že se to dělá v Rakousku či v Německu automaticky správně. Těmi opatřeními se vláda rozhodla likvidovat jen jednu část segmentu ekonomiky a byznysu. Budilo to dojem, že velcí silní hráči si to u vlády prolobují a ti menší to odnesou. Z tohoto přesvědčení se pomalu ale jistě nabírá společenská síla, která tímto tlakem bude vytvářet lobbing podobný tomu, jaký tu mají velké nadnárodní firmy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, podle kterého vláda dlouhodobě špatně komunikuje s občany a vzniká přesvědčení, že pro velké hráče pravidla neplatí.
"Lidé když sledují, jak klesá incidence a počty nakažených, tak budou více odvážnější poslechnout tu občanskou neposlušnost, neboť ta čísla, která jeden čas byla velmi varovná, jsou dnes již příjemná a lidi to podporuje v tom, že když neposlechnou, že se vlastně nic nestane, protože z problému jsme už venku. Otázka je, zda z toho opravdu jsme venku, to neumím odborně posoudit. Ale jednostrannosti vlády, kdy velké řetězce nechala běžet na úkor malých služeb, mají lidé už plné zuby. Být rok zavřen, mít existenční nejistotu a dnes se dozvědět, že bez testu na covid nemůžete ani na kafe... Dostali jsme se do vlastně legrační situace, kdy zdraví lidé mají prokazovat, že nejsou nemocní. Tento požadavek budou lidé obtížně přijímat. Nejsem si jistý, že hospodští budou chtít svým hostům kontrolovat testy. Vládě by někdo měl říct, že na veřejnosti respirátor už nikdo nenosí a u obchodů se dělají hloučky, které nikdo nechtěl. Vláda měla poslouchat zdravý rozum, než se jen koukat, jak to dělají sousedé jako Matovič na Slovensku a další. Podlehli jsme šílenství a ztratil se rozum. Koukali jsme do zahraničí a říkali, že to tam dělají správně, spousta lidí ale také říkala, že to správné není a musí se to u nás dělat jinak," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.