Pražská zoo truchlí. Gorilí maminka Bikira po úrazu vykrvácela do břicha, ztratila 3 litry krve

Gorilí samice Bikira
Gorilí samice Bikira
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Smutná zpráva zasáhla všechny milovníky zvířat. Zoo Praha se krátce před znovuotevřením ponořila do smutku. Zemřela totiž gorilí samička Bikira (†26), která před lety přivedla na svět mláďátko Tana. Osudným se jí stal úraz, kvůli kterému utrpěla vnitřní krvácení. Bohužel zranění bylo takového rázu, že jí život nezachránila ani následná operace.

Veterinář Zoo Praha dr. Roman Vodička se svými kolegy, humánní lékaři a pracovníci společnosti Petmedic svedli v pátek 9. dubna boj o život gorilí samice Bikiry.

První potíže zaznamenali u Bikiry chovatelé během čtvrtka 8. dubna. Prvotně se domnívali, že by mohly souviset s onemocněním covid-19. Tomu odpovídala i nasazená léčba. To se ale později ukázalo jako chybné.

"V pátek ráno Bikira již nejevila zájem o potravu a ležela na břiše. Byly jí podány léky proti bolesti a antibiotika, její stav se však dále zhoršoval, měla třes a bledé sliznice. Proto byla uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárních prostor zoo. Tam vyšetření ukázala, že krvácí do břišní dutiny. Následovala operace nezbytná pro záchranu života. Při ní bylo zjištěno, že Bikira má krvácející natrženou stěnu žaludku (pravděpodobně následek poranění) s enormním množstvím krevních sraženin a krve v dutině břišní, již bez aktivního krvácení. Ztratila více než tři litry krve," popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí zoo Lucie Dosedělová s tím, že jde o obrovskou ztrátu.

Tato situace byla právě vzhledem k ohromné ztrátě krve bohužel neřešitelná. Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu.

Přišli jsme o Bikiru. Veterinář Zoo Praha dr. Roman Vodička se svými kolegy, humánní lékaři a pracovníci společnosti...

Zveřejnil(a) Zoo Praha dne Sobota 10. dubna 2021

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu