Pražský hrad opustily cenné předměty. Může za to i Ovčáček

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2023

Pražský hrad za bývalého prezidenta Miloše Zemana – to byly v letech 2019 až 2023 také pravidelné bohoslužby v kapli Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie, která patří státu. Po březnu letošního roku už se zde věřící nescházejí, a tak sada bohoslužebných předmětů, která byla pořízena dobrovolníky, zamířila jako dar do jiného kostela, jak ŽivotvČesku.cz informoval redaktor a komentátor portálu a někdejší prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Nyní krásná sada předmětů nalezla využití v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Horní Řasnici v Libereckém kraji.

Kaple Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie na Pražském hradě má za sebou dramatický osud. Je umístěna v Rožmberském paláci, který po vzniku republiky zabavil československý stát, sídlilo zde i ministerstvo vnitra. Nádherné sakrální místo bylo přepaženo stropy, umístěna zde byla trafostanice a tělocvična. V novém tisíciletí se palác i s kaplí stal majetkem Kanceláře prezidenta republiky. Kaple ale dál čekala na své využití.

V prosinci 2019 zde byl díky rozhodnutí dnes již exprezidenta Zemana obnoven pravidelný bohoslužebný provoz, který zahájil tehdejší pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Při sloužení mše svaté se zde pak střídali různí katoličtí kněží, nejčastěji ale farář Jiří Veith, jehož domovem je středočeský Bakov nad Jizerou. Jeho péčí – ale i dalších dobrých duší – byla kaple vybavena nezbytným bohoslužebným náčiním, například kalichem, ale i liturgickými knihami.

Zatím poslední bohoslužba se v této kapli konala 6. března 2023, tedy doslova na konci mandátu Zemana. Následně zde náboženský ruch zcela utichl a čeká se na rozhodnutí nového vedení Kanceláře prezidenta republiky, která nedávno prošla »personálním zemětřesením«. "Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková rozhodla o rozdělení pracovní pozice tisková mluvčí prezidenta republiky a ředitelka Odboru komunikace na dvě samostatné pracovní pozice," oznámil Hrad.

Bylo ale velkou škodou, že bohoslužebné předměty neměly své využití. "V Horní Řasnici je kostel, který je stejný jako kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Nabízelo se darovat liturgické vybavení právě do tohoto svatostánku, který patří obci a vzorně se o něj s pomocí obětavého občanského sdružení stará," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček.

V úterý 19. září se tak od 10:00 konala v kostele v Horní Řasnici mše svatá, při této příležitosti předal farář Jiří Veith do držení obce celou sadu »hradních« předmětů, které jsou nezbytné pro slavení bohoslužeb. Mši svatou přitom odsloužil s domovským knězem Antonim Wasilem z Nového Města pod Smrkem, v jím spravované farnosti se Horní Řasnice nachází.

"Zvláštní poděkování ale patří hlavně dámám ze Spolku pro obnovu kostela v Horní Řasnici. Láskyplně se o kostel, který je opravdu nádherný, starají. Je to živé místo, kde se konají koncerty. A nyní, věřím, zde budou pravidelněji i bohoslužby," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz brilantní rétor, redaktor a komentátor Ovčáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.