Přechod do 5. stupně systému PES vláda projedná ve středu, nastal by od pátku

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Publikováno: 21. 12. 2020

Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části dnešního jednání vlády novinářům Blatný.

Podle ministra pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí, což je částečně i důsledek plošného testování.

Blatný uvedl, že situace v nemocnicích je zatím stabilní, nejvíc zatížená jsou zařízení v Moravskoslezském kraji. "Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu," uvedl. Platnost by navrhoval od 25. prosince.

První dávky vakcíny proti covidu-19 očekává ČR 26. prosince večer

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že dnes schválená vakcína proti covidu-19 od firmy Pfizer by měla dorazit do ČR 26. prosince večer. Půjde o 9750 dávek. Jedná se o další dodávce, která by mohla být doručena do konce roku. Celkem má ČR objednány čtyři miliony dávek vakcíny pro dva miliony osob. Očkovat se začne 27. prosince.

Vakcínu dnes schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), rozhodnutí musí ještě potvrdit Evropská komise. "Evropská komise by mohla zasednout možná ještě zítra večer. Je to víceméně formální záležitost," uvedl Babiš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.