Před 17 lety Helena Růžičková podlehla rakovině. Slavný režisér odhalil poslední emoce

Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Herečka Helena Růžičková a režisér Zdeněk Troška
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

Před 17 lety odešla legendární herečka Helena Růžičková (†67), která podlehla zákeřné rakovině plic. Její odkaz však zůstává nadále díky jejímu nezapomenutelnému hereckému talentu, kterým dodávala jedinečnost filmům a divadelním inscenacím. "Helenka byla úžasná, byli jsme jedna duše ve dvou tělech," zavzpomínal režisér Zdeněk Troška na ženu, která byla jedinečná nejen jako herečka, ale i jako člověk.

Od studia na zubní laborantku k herectví a divadlu. Taková byla cesta Heleny Růžičkové, která v umělecké sféře začínala jako choreografka a jevištní technička. V roce 1955 se provdala za herce a režiséra Jiřího Růžičku (†71) a na začátku roku 1956 přivedla na svět chlapce, který dostal jméno po otci. Krutá rána osudu přišla 20. února 1999, kdy ve 43 letech její jediný syn Jiří zemřel v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici.

Obrovskou ztrátu zažila čtyři roky poté, kdy ji navždy opustil také milovaný manžel. Přes všechnu bolest a krutý osud se nevzdávala a byla zářivou hvězdou hereckého světa a ženou s neuvěřitelnou lidskostí a velkým srdcem.

Pro televizní diváky zůstane nezapomenutelná jako Heduš v trilogii Homolkových a nelze nezmínit také legendární trilogii režiséra Zdeňka Trošky (67) Slunce seno.

"Byli jsme třicet let jako bratr se sestrou. Byly mezi námi velké kamarádské emoce, měli jsme se rádi. Třicet let jsme se znali a byli jsme si opravdu velmi blízcí. Byli jsme naladěni na stejnou vlnu. Helenka byla úžasná, byli jsme jedna duše ve dvou tělech," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz režisér Zdeněk Troška krásnými slovy na významnou hereckou osobnost.

"Herecky to byla obrovská profesionálka. Ono to vypadalo, že to říká, jako že to jen tak říká, ale naučila se všechno přesně tak, jak to bylo ve scénáři. V tomhle byla Helena neuvěřitelný profík," řekl pro ŽivotvČesku.cz režisér nejkrásnějších českých pohádek a úspěšné komediální trilogie Slunce seno.

Helena Růžičková v posledních dvou letech života bojovala se zákeřnou rakovinou plic, která se jí stala osudnou. 4. ledna 2004 v ranních hodinách nemoci podlehla v plzeňské nemocnici. Poslední rozloučení pak proběhlo 9. ledna ve Velké obřadní síni strašnického krematoria.

"Byla výborná, úžasná a měla ráda lidi. Říkala, že by nemohla být Robinson na pustém ostrově, protože by se tam sama se sebou zbláznila. Také říkávala, že ví, že jsou lidi převíti, ale prostě je má ráda," dodal Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.