Reklama:

Před 21 lety uprchl Jiří Kajínek z nejstřeženější české věznice. Je to výročí DSJK, říká nejslavnější bývalý vězeň

Jiří Černohorský / CNC / Profimedia
Jiří Černohorský / CNC / Profimedia
Foto: Bývalý vězeň Jiří Kájínek
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Začátek nového milénia a rok 2000 zůstává v mnoha ohledech nezapomenutelný. Dne 29. října zaplnila média zpráva o útěku Jiřího Kajínka (60) odsouzeného na doživotí v nepřísnějších podmínkách věznice Mírov, kterému se ovšem podařilo do té doby něco nevídaného - úspěšný útěk z vězení. "Ocitl jsem se v takzvaném pátém oddíle, kde jsem měl okno 17 metrů nad hradbami. Byl jsem v cele zavřený sám a jenom než jsem posbíral materiál, abych si mohl uplést lana, trvalo strašnou dobu. Ale v životě je možné všechno," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Za mříže s rozsudkem doživotí za nájemnou vraždu dvou lidí, k níž došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory, musel nastoupit v roce 1998 Jiří Kajínek. Podle pravomocného rozhodnutí zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš ale útok přežil a právě on označil za střelce Kajínka. Ten však vinu vždy razantně odmítal a tvrdí, že vražd se nikdy nedopustil.

Reklama:

Místem jeho odpykávání trestu se stala neblaze vyhlášená věznice Mírov, odkud v říjnu 2000 uprchl. Od jeho útěku uplynulo již 21 let.

"Bylo to zajímavé. Je to výročí DSJK, tedy den samoosvobození Jiřího Kájínka. Dělal jsem si z toho trošku srandu, že kdyby nedošlo k tomu, že bych se takhle sám osvobodil, tak by pak nepřišla skutečná svoboda. Kdyby se neudál DSJK, tak by nedošlo k 23. květnu 2017, kdy mně Miloš Zeman udělil milost. Prostě bez toho by to nešlo, to je jednoznačné a není se o čem bavit," řekl Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz.

Ohledně otázky na to, zda je člověkem, který mívá strach, má jasnou odpověď. "Já nemám strach, jenom se bojím (směje se). A trému nemám nikdy. Je to o tom, že všechno vsázíte na to, že se vám vše podaří, nebo že vás zabijí. Není to vůbec sranda, kdyby to bylo tak jednoduché, ti odsouzení tam nesedí, proč odtamtud celé roky asi nikdo neutekl… Nikdo nechtěl riskovat, že ho zastřelí. Připravil jsem situaci, naplánoval jsem to a ti doživotní vězni mě udali. Původně jsem byl ubytovaný na oddělení dvě, na druhém nádvoří. Tam byly podmínky mnohem přijatelnější, šlo by to mnohem lépe. Musel jsem vše naplánovat znovu a zase mě udali. Mezitím vězeňská služba vybudovala nové speciální oddělení na takzvaném pátém oddíle a v tu chvíli jsem se ocitl 17 metrů nad hradbami," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý vězeň nejstřeženější věznice v republice, který vstoupil do dějin české kriminalistiky nevídaným útěkem.

S Kajínkem měl utéct i Martin Vlasák, dvojnásobný vrah a Kajínkův kamarád, který však (zřejmě kvůli momentálnímu zkratu) zůstal v cele. Svobody si Jiří Kajínek užil 41 dnů. Dne 8. prosince 2000 byl Jiří Kajínek zadržen Útvarem rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu Orlických vrahů, který si rovněž odpykává doživotní trest.

"Byl jsem v cele zavřený sám a pořád mě někdo kontroloval a dokola prohledával. Musel jsem v těchto podmínkách sehnat lana. Jenom než jsem posbíral materiál, abych si je mohl uplést, trvalo strašnou dobu. Ale v životě je možné všechno," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek, který byl prvním a dosud i posledním, komu se útěk povedl.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: