Před 25 lety udeřila nejsilnější chřipka v Česku. Umíraly tisíce lidí, zasaženo bylo 11 procent obyvatel

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2020

Přesně před čtvrt stoletím udeřila na území České republiky historicky nejsilnější epidemie chřipky. Postihla zhruba 11 procent obyvatel. Došlo podle jednoho ze zdrojů až ke 12 tisícům úmrtí. Šlo o přelom let 1995 a 1996.

Je to podobný scénář jako při letošní epidemii koronaviru na našem území. Psal se konec listopadu roku 1995, když epidemiologové zaznamenali první silný výskyt chřipkových onemocnění na jižní Moravě, které se postupně šířily dál po celém Česku.

Tehdy vir H3N2 způsobil, že se uzavíraly školy, rušily se společenské akce. Následně 13. prosince vyhlásil někdejší hlavní hygienik Jiří Vytlačil celostátní chřipkové prázdniny, v provozu kvůli rodičům zůstaly v provozu školní družiny.

Česko bylo jediným státem Evropy, kde se epidemie rozšířila na celém území země. V polovině prosince měla chřipka nevyšší nálož v populaci. Následně s příchodem Nového roku začala ustupovat. Po třech týdnech volna se přesně 3. ledna vrátili školáci zpět do lavic. Někdejší chřipková epidemie si ale vybrala krutou daň.

Během sedmi týdnů bylo hlášeno více než devadesát tisíc komplikací a došlo k více než dvanácti tisícům úmrtí, uvedlo Internetové Informační Středisko o Očkování.

Přesný počet obětí ale není ve skutečnosti znám. Statistický model uvádí, že v důsledku epidemie přibylo více než 6 000 úmrtí a celkem tak za zimní sezonu zemřelo čtyřikrát více lidí než obvykle.

Epidemie: Chřipka bývá každoročně příčinou tisíců úmrtí na celém světě. V letech 1995 a 1996 bylo v průběhu chřipkové epidemie postiženo akutním respiračním onemocněním zhruba jedenáct procent obyvatel České republiky. Během sedmi týdnů bylo hlášeno více než devadesát tisíc komplikací a došlo k více než dvanácti tisícům úmrtí. Dobrovolné očkování a očkování rizikových skupin je neustále jediným účinným prostředkem, jak zabránit těmto epidemiím, uvádí Internetové Informační Středisko o Očkování

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.