Před 45 lety diváci poprvé zhlédli komedii Jak dostat tatínka do polepšovny. Na "dědově chalupě" se podepsal čas. Promluvil slavný režisér

Slavná filmová chalupa
Slavná filmová chalupa
Foto: Profimedia / ŽivotvČesku
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2023

Před 45 lety uvedla televize premiéru letní komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Z filmu se stal kultovní trhák, který televize několikrát do roka reprízují. Pokračování filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku od režisérky Marie Poledňákové se natáčelo převážně v Českém ráji. Chalupa, kam rodina odjela na prázdniny, se stala vyhledávaným cílem turistů. V září se na místo vydala i redakce ŽivotvČesku.cz. Okolí chalupy je nezměněné, na samotném objektu se ale čas podepsal. V čase vánočním na geniální režisérku Marii Poledňákovou zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz taktéž výborný režisér Zdeněk Troška.

Za poslední desetiletí se k chalupě, kde se natáčela legendární komedie, vydalo spoustu zvědavců. Objekt, jenž se nachází nedaleko obce Dobšice v Českém ráji, je poměrně složitě dostupný, i tak se našla řada lidí, která nemovitost našla a podívala se dokonce přímo zblízka, kde trávili s dědou prázdniny filmová maminka Anna, tatínek Luboš a malý Vašek.

K usedlosti se na konci léta vydala i redakce ŽivotvČesku.cz. Chalupa leží na samotě v části, která si říká »Kouty« a od hlavní silnice je oddělena cestou mezi poli. K filmové chalupě a sousednímu domu vede cesta, jež je označena jako soukromý pozemek a je oddělena závorou. Zvědaví turisté se ale přes pole k usedlosti přece jen dostanou - tedy pokud je neodradí fenky boxerů ze sousedství.

Chalupa se za desítky let - až na novou střechu - příliš nezměnila. Na původním místě zůstává i lavička. Obecně se traduje, že pro natáčení byly použity jen záběry exteriéru chalupy. Interiéry se natáčely v barrandovských ateliérech, některé předměty si ale filmaři údajně z chalupy zapůjčili.

Na geniální režisérku Marii Poledňákovou, jež zemřela v listopadu loňského roku, zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz stejně fenomenální režisér Zdeněk Troška. "Na Marušku vzpomínám často, teď o Vánocích, kdy běží v televizi její filmy, si na ni vzpomenu častěji. Byla to opravdu fantastická režisérka a nenahraditelná žena. Její komedie mám, asi jako většina lidí, moc rád," podělil se o vzpomínku na tvůrkyni legendární letní komedie režisér Zdeněk Troška.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.