Reklama:

Před deseti lety zemřel rošťák Osvald z komedie Lucie, postrach ulice. Zákeřná rakovina mu vzala jeho sny

Michael Hofbauer
Michael Hofbauer
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2023

Letos je to deset let, kdy navždy opustil tento svět herec známý zejména jako rošťák Osvald z komedie Lucie, postrach ulice. Michael Hofbauer (†49) zemřel v lednu 2013. Krátce před smrtí ještě natočil pro Českou televizi 13. komnatu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila charismatickou herečku Veroniku Freimanovou (67), jak na kolegu, s nímž se v jednom filmu objevila, vzpomíná. Její reakce byla ale záporná v tom smyslu, že se s Hofbauerem reálně na jednom place nepotkala.

Reklama:

Do filmu Michaela Hofbauera přivedl režisér Zdeněk Zelenka v roce 1975, když hledal dětské představitele pro film Páni kluci. Dalo by se s lehkou nadsázkou říct, že ho »vytáhl« přímo ze školní lavice. Následovala řada klukovských postav, které v převážné většině měly charakter darebáka. Objevil se v příbězích pana Tau, největší úspěch přišel až se dvěma filmy Lucie, postrach ulice! a později i …a zase ta Lucie!.

Reklama:

Dalo by se říct, že Hofbauer se pro film narodil. V roce 2004 ale jeho herecké sny zabrzdila a de facto zničila zákeřná rakovina. Zhoubný nádor na krku způsobil to, že herec odešel předčasně do invalidního důchodu. V roce 2006 prodělal operaci a poté podstoupil sérii ozařování. Naposledy se objevil v roce 2010 v televizní pohádce Romana Vávry Škola princů.

Jako dospělý herec si zahrál ve filmech Tankový prapor, Želary, ztvárnil i bachaře v thrilleru s Dagmar Havlovou Normal. Zůstaly po něm dvě děti.

Redakce oslovila některé kolegy Hofbauera, mezi nimi herečku Veroniku Freimanovou, která se sice s ním objevila ve snímku Lucie, postrach ulice, ale ve skutečnosti se s ním nesetkala. "Velmi se omlouvám, ale já ho neznám. Já jsem vyloženě statovala v jedné scéně, když bychom se na tu scénu podívali, tak tam jím párky, nic jiného jsem v tom filmu nedělala," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz fenomenální herečka.

Režisér Zdeněk Troška s Hofbauerem sice nepracoval, ale v minulosti se s ním párkrát setkal. "Byl to příjemný člověk, nepochybně talentovaný," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: