Před restaurací v Mostě vzniklo pietní místo. Slova sociologa o emocích dotčených lidí
Požár mostecké restaurace U Kojota si vyžádal šest obětí. Druhý den po tragédii už před shořelou hospodou vzniká pietní místo, jak zaznamenal fotoreportér redakce ŽivotvČesku.cz, který se na místo vydal v pondělí odpoledne. Neštěstí, které nemá v Česku obdoby, otřáslo širokou veřejností, nejvíce se však pochopitelně dotklo rodin obětí, které se v osudnou chvíli bavili na zastřešené předzahrádce v oblíbené restauraci. Jak lidé prožívají podobné tragédie, popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
"Je to strašlivá tragédie," řekla reportérovi redakce ŽivotvČesku.cz se slzami v očích jedna z žen přihlížejících na zapálené svíčky před hospodou. Atmosféra kolem shořelé restaurace, kde zahynulo šest lidí, je velmi tíživá a smutná.
Policie stále vyšetřuje, jak k tragédii přesně došlo, nicméně podle svědků předcházela požáru hádka dvou hostů. Jeden z nich se měl dožadovat, aby mu obsluha nalila alkohol, přitom už měl být v podroušeném stavu. Při fyzické potyčce jeden z nich převrátil plynový ohřívač, který podpálil dřevěný nábytek.
Jak lidé obecně vnímají podobné tragédie, popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
"Katastrofy, zvláště když se týkají lidí, kteří je sami nezavinili, fungují jako symbolické okamžiky podporující soudržnost. Nejde jen o pietní místa, ale o to, že se lidem, a zvláště pak těm, kteří jsou významní nebo důležití, touto cestou připomíná to, že jsou také smrtelní. Takže na krátkou dobu zanechávají sporů a konfliktů a věnují se třeba tomu, že se snaží poškozeným pomoci. Samozřejmě to trvá jen po omezený čas," vysvětlil, jak funguje lidská psychika po podobných lidských katastrofách.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.