Reklama:

Před rokem se zdravotníkům tleskalo, teď čelí agresivitě. Primář Pavel Dlouhý ukázal na místo, kde se překvapivě útoky stupňují

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2021

Zatímco při loňské vlně koronaviru lidé pekli zdravotníkům cukroví a nosili jim ovoce, dnes je situace opačná. Personál nemocnic čelí agresivnímu chování a to nejen přímo v nemocničních zařízeních, ale i venku. Příkladem je například poškození aut před kladenskou nemocnicí. Nevraživost vnímá i primář z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. "My se s tím setkáváme spíše v očkovacích centrech," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý.

Reklama:

Agresivní chování vůči lékařům a sestrám v posledních dnech vygradovalo. Kromě poškozených aut v Kladně je důkazem i případ, kdy v Benešově byli zdravotníci ohrožováni nožem a střelnou zbraní. Šlo o extrémní případy, lidé si jinak svou agresi na zdravotnících vybíjejí především slovně, ať už osobně, či prostřednictvím sociálních sítí. Primář infekčního oddělení z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nevraživost pozoruje především v očkovacích centrech. V nemocnici jsou podle něj hospitalizovaní pacienti za péči naopak vděční.

"Frustrace ve společnosti je veliká, ten negativismus a nepřátelské postoje mezi lidmi mě opravdu trápí. Samozřejmě to má dopad na vztahy nejen mezi lidmi, ale i mezi pacienty a zdravotníky. My se s tím setkáváme spíše v očkovacích centrech, kde lidé, kteří byli k očkování dohnáni tím, aby mohli chodit do hospody, tam různě vykřikují na personál a chovají se k němu nepřátelsky," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý.

Reklama:

V nemocnicích je aktuálně s covidem 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu. Právě tito lidé jsou zdravotníkům vděční a dobře si uvědomují, že právě jejich práce a péče jim pomáhá k uzdravení a ulevuje od nepříjemností souvisejících s těžkým průběhem nemoci.

"U pacientů jako takových naprostá většina našich nemocných spolupracuje, jsou vstřícní, spokojení a jsou rádi, že se jim věnujeme. Samozřejmě když vám je hodně zle a skončíte v nemocnici, tak je nakonec každý rád, že tam je někdo, kdo mu podá pomocnou ruku, nasadí mu masku s kyslíkem a dá mu kapačku v okamžiku, kdy je zcela dehydratovaný a selhávají mu základní životní funkce. Naprostá většina pacientů si té pomoci váží a nezažíváme konflikty," upřesnil lékař z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem pro ŽivotvČesku.cz, jaká je situace na tamním covidovém oddělení.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že mezi hospitalizovanými pacienty jasně převládají ti, kteří se proti covidu-19 nenechali očkovat. Nehledě na tento faktor jim zdravotníci poskytují plnohodnotnou péči a jejich rozhodnutí se obejít bez vakcíny nechávají bez komentářů, aby jim psychicky nepřitížili. Oni sami ale po psychické stránce často strádají.

"V tu chvíli už s pacienty neřešíme, jestli jsou očkovaní, či ne, zda to měli udělat, nebo ne. Nevedeme žádné výchovné řeči, nezhoršujeme ještě ten jejich stres, to by bylo neetické. Snažíme se jim profesionálně poskytnout péči, kterou potřebují. To, že je to pro nás pro všechny také náročné, protože si opakovaně říkáme, že nemuseli ležet na jednotce intenzivní péče, kdyby se nechali očkovat, to je pravda. Je to věc, která je pro zdravotníky náročná, ale musíme se s ní vypořádat," dodal primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, které stupňující se agrese vůči zdravotnickému personálu nenechává chladným.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: