Před Štědrým dnem se silně oteplí, denní maxima se budou pohybovat okolo 13 °C, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2020

Pravé bílé Vánoce už Česko nezažilo pořádně dlouho. A bohužel ani letos tomu nebude jinak. Počasí bude jako na houpačce a lidé se musí připravit na výrazné teplotní výkyvy. "Čeká nás předvánoční obleva," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že krátce před Štědrým dnem teploty vystoupají až ke 13 °C.

Vánoční svátky budou letos spíše na blátě, než na sněhu. Typickou zimu, která přinesla obrovské závěje sněhu, výrazné mínusové teploty a štiplavý mráz, už Česko nezažilo hodně dlouho. A jinak tomu nebude před Štědrým dnem.

"V úterý a ve středu do Česka pronikne velmi teplý vzduch od jihu, takže odpolední maxima budou stoupat ke 13 °C a budou atakovány teplotní rekordy. Takže půjde o klasickou předvánoční oblevu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Až na Štědrý den se teplé jižní proudění bude měnit na studený vzduch od severozápadu, takže se dá očekávat oblačno, občasný déšť a na vrcholcích hor by to mělo být o sněhových srážkách. Na Štědrý den můžeme dále počítat s ochlazením na 2 až 6 °C přesně podle meteorologických modelů. Následně se nám začne ochlazovat na vánoční svátky, kdy 25. prosince už po ránu budou teploty na celém území Česka pod bodem mrazu. Kde bude lokálně pršet, se může vytvářet náledí a v odpoledních maximech bude 1 až 5 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Letos Vánoce nebudou bílé. Snad útěchou je, že po Štědrém dnu dojde k ochlazení. "Druhý svátek vánoční bude na tom podobně. Tedy oblačno, občasné sněžení na vrcholcích hor, v nížinách to bude o dešťových srážkách, v ranních minimech až -5 °C. A po celé Vánoce od 22. prosince začne zesilovat vítr a bude dosahovat rychlosti až 60 km/h, na horách až 90 km/h," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.