Předchozí a současná vláda se od sebe liší jako den a noc, v tom podstatném je to ale stejné. Roman Šmucler porovnal kabinety Petra Fialy a Andreje Babiše

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2022

Šest měsíců vládnutí má za sebou vláda Petra Fialy (58), kterého na konci minulého roku jmenoval prezident Miloš Zeman (77) premiérem České republiky. Vládní pětikoalice následně v lednu získala po 23 hodin trvajícím jednání důvěru. Opozice v čele s dříve vládním hnutím ANO jí přitom od začátku nedává nic zadarmo. Lékař, pedagog a komentátor Roman Šmucler (52) pro ŽivotvČesku.cz kabinety Andreje Babiše (60) a Petra Fialy porovnal.

Poslední dva premiéři Česka jsou nesmiřitelní političtí rivalové a zároveň dva představitelé vrcholné politiky, kterým lidé nejvíc věří. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ze začátku června vyslovilo oběma důvěru 39 procent dotázaných. Zároveň jim ale nevěří 48 procent lidí v případě Petra Fialy a 53 procent v případě Andreje Babiše.

Podle sociologů přitom nedůvěra více či méně převažuje nad důvěrou obecně u všech politiků, kteří se do průzkumu dostanou. Největší nedůvěrou se »těšil« ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš (42), kterému nevěří 63 procent dotazovaných.

Podle Romana Šmuclera je jedním z nejdůležitějších ukazatelů při porovnávání vlád rozpočtový deficit. "To je to podstatné a zatím se to nemění," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař, pedagog a komentátor.

Naopak velký rozdíl je podle něj v efektu jednání. "Předchozí vláda byla vládou jednoho člověka, hodně tiskovek, hodně prezentace. O současné vládě málo víte a je to nepochybně kolektivní orgán. Ty vlády se tak tím veřejným efektem od sebe liší jako den a noc, ale tím zmiňovaným deficitem je to úplně stejné," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Oba poslední premiéři si přitom od stejného průzkumu ze začátku července loňského roku polepšili. Petru Fialovi, který se mezitím stal z lídra opozice premiérem, se důvěra zvýšila o devatenáct procentních bodů a o čtyři procenta mu ubylo nedůvěřujících. Andreji Babišovi, který zamířil opačným směrem, vzrostla důvěra o deset procentních bodů a nedůvěra klesla o čtrnáct.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.