Předchůdce Prymuly: Co se stalo, není akceptovatelné. Byla narušena důvěra, říká Adam Vojtěch ke skandálu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Česko prožívá další dramatickou chvíli, která zacloumala nejen politickou scénou. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) byl přistižen fotografy, jak bez roušky vychází z restaurace na Vyšehradě, kde se sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. Podle jeho předchůdce - bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) - je takové jednání neakceptovatelné, řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V pátek ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci, která byla bez dotazů novinářů, vysvětlil své jednání. Ničeho se dle svého soudu nedopustil. Odmítl tak rezignaci na svůj post. "Nic jsem neporušil. Schůzka se uskutečnila v soukromých prostorách kapituly a přes restauraci se jen procházelo," uvedl Prymula s tím, že roušku si následně ve voze navlékl. "Rezignovat nehodlám," dodal k věci.

Podle jeho předchůdce by měl ministr jít vždy veřejnosti příkladem. A to zejména pokud jde o opatření, která sám zavádí,

"Myslím si, že to, co se stalo, je velmi těžko akceptovatelné. A to už pokud jde jen o otázku symbolickou, a to že ministr zdravotnictví je tváří boje proti epidemii a musí tím logicky být nejlepší z nejlepších v dodržovaní opatření, která sám zavádí a sám je nastavuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který před více než měsícem rezignoval na svůj post.

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu ještě před jeho vystoupením, v němž rezignaci odmítl, aby svou funkci složil. Pokud tak neučiní, odvolá ho, uvedl premiér.

Podle Adama Vojtěcha aktuálně přišla o důvěru zejména veřejnost, k čemuž nikdy nesmí dojít. "Pak tu je otázka porušení pravidel, ke kterému podle všeho došlo. I kdyby šlo o soukromý salónek, a podle vyjádření vyšehradské kapituly, šlo o prostor restaurace, tak ta měla v tu dobu být uzavřena podle opatření, která platí. Hlavně si myslím, že to je otázka sdělení veřejnosti, která není úplně, jako tomu bylo na jaře, homogenní v názorech na situaci a dodržování opatření. A tím spíše je nutné podporovat důvěru a v tomto případě byla důvěra narušena," dodal Adam Vojtěch k situaci, která zacloumala českou politickou scénou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.