Predikce Adama Vojtěcha pro rok 2021: Vývoj epidemie a pokračování krize. Bude to složité, míní

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2021

Snad každý doufá, že rok 2021 přinese už příjemné zprávy a koronavirus se stane jen zlou vzpomínkou. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) má o novém roce poměrně jasnou představu, kterou popsal pro ŽivotvČesku.cz. "Nebude to bohužel ještě takové, na co jsme bývali zvyklí," uvedl.

Rok 2020, který byl ve znamení celosvětové pandemie koronaviru, je za námi. I proto lidé doufají, že s koncem starého roku, který přinesl jen bolest a trápení, nás všechno zlé opustí a nastane čas na změnu. Jasnou vizi o novém roce 2021 má také bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který zastával zásadní post ve vládě v době propuknutí první vlny epidemie na jaře.

"Rok 2021 určitě nebude ještě takový, na jaké jsme bývali zvyklí před epidemií onemocnění covid-19. Je třeba upřímně říci, že musíme počítat s tím, že to ještě nějaký čas bude složité pro všechny," vyjádřil se Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury Median z přelomu listopadu a prosince 2020 poukazuje na to, co je pro Čechy největším »strašákem« následujících měsíců.

Asi čtyři pětiny Čechů se kvůli epidemii koronaviru obávají o zdravotní stav svých nejbližších a mají strach také ze zhoršení ekonomické situace v Česku. Asi tři čtvrtiny lidí mají i obavy z omezení zdravotní péče o jiné pacienty, než jsou ti s onemocněním covid-19.

Zhoršení stavu ekonomiky vlastní domácnosti se pak obává asi polovina dotázaných. Podobný podíl Čechů se kvůli koronavirové epidemii bojí o vlastní zdraví a má strach z nedostatečné kapacity nemocnic. Z případného zhroucení zásobování má obavy jen 29 % účastníků průzkumu.

"Na druhou stranu, pokud se skutečně podaří to, že dojde k nějaké větší akceleraci očkování, což by mohlo v tomto prvním pololetí nastat, tak si troufám říci, že by se ty efekty už skutečně mohly projevit. Už by nemuselo dojít k tak razantním nárůstům, jakých jsme byli svědky na podzim, kdy byly velmi výrazné. Situace by se mohla začít pomalu zlepšovat," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví i druhou stránku věci, tu která nese pozitivnější náhled na rok, který odstartoval teprve před pár dny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.