Predikce Jaroslava Flegra pro vývoj epidemie: S návratem dětí do škol hodně nakažených, pak se začnou plnit nemocnice

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2021

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, se podle statistik prokazatelně nakazilo koronavirem 1,674 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30.374 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo. V poslední době je ale obětí minimum, poslední eviduje ministerstvo zdravotnictví 21. července. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) jde ale podle jeho predikce o klid před bouří. "První výraznější vlnka epidemie udeří s návratem dětí do škol," odhadl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Univerzity Karlovy.

Vývoj epidemie je v současnosti velmi příznivý. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, zůstalo na 0,90. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se tak drží 14 dní. Ke dnešku se nezměnil ani počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden, zůstal na sobotních 11. Hospitalizovaných s covidem je proti uplynulým dnům o něco méně, proti minulé sobotě jich je ale mírně více. 

Podobně tomu bylo i v minulém roce, kdy počty případů začaly mít zvyšující tendenci s koncem prázdnin. Podle Jaroslava Flegra epidemie ještě u konec není.

"Výraznější vlnka epidemie udeří opět týden před návratem dětí do škol. Myslím, že ve školách tentokrát udržíme situaci pod kontrolou  pomocí testování. Odhaduji, že díky očkování se nemocnice začnou plnit nikoli na podzim, ale až v zimě. Na podzim bude sice opět hodně nakažených, ale výraznější nárůst počtů hospitalizovaných očekávám někdy až v prosinci. Mohu se však mýlit stejně jako jsem se mýlil koncem loňského srpna, kdy jsem optimisticky odhadoval, že počty nakažených za den se vyšplhají nad tisíc až v říjnu. Podotýkám, že v okamžiku předpovědi jsme měli za den 320 nakažených. Letos to bude v srpnu určitě víc," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog, jak by tomu mohlo být podle něj v následujících měsících.

"Zároveň už rozhodně neočekávám loňské desítky tisíc mrtvých. Díky proočkování velké části populace a zejména rizikových osob se nám téměř jistě podaří udržet počty mrtvých na nižších jednotkách tisíc. Ovšem minimálně desítky tisíc lidí, a to i těch relativně mladých, opět skončí s podlomeným zdravím. Ovšem tentokrát už má každý vlastní osud do značné míry ve svých rukou - stačí se nechat včas očkovat," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle údajů ministerstva aplikovali zdravotníci v sobotu 25.909 dávek vakcíny proti covidu, přičemž o týden dříve dali injekcí přibližně o 7400 více. Počet podaných dávek za celou dobu očkování, které začalo v ČR na konci loňského roku, překročil 10,3 milionu. Ukončené očkování má 4,84 milionu lidí, zhruba 45 procent z 10,7 milionu obyvatel v zemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.