Predikce Romana Prymuly na letošní Vánoce: Řada nakažených chodí do práce, omezení budou, ale ne tvrdá

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Česko stále patří k evropským zemím, které nejhůře zvládají druhou vlnu epidemie. Aktuálně platí řada omezení, která lidem, ale i podnikatelům nedělají radost. Denní nárůsty pozitivně testovaných se pomalu stabilizovaly, přesto jsou vysoké. A řada lidí řeší, jak budou letos vypadat Vánoce. Na tuto otázku se pro ŽivotvČesku.cz pokusil odpovědět epidemiolog Roman Prymula.

V současnosti platí řada omezení. Zbrzďování epidemie v ČR bude spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS). S uvolňováním opatření zavedených proti koronaviru by se mohlo začít zhruba za tři týdny, a to za předpokladu, že se podaří srazit denní nárůsty. Podle všeho letošní Vánoce by mohly být v nějakém přijatelném režimu.

"Záleží na tom, jak rychle budeme klesat k normálnějším přírůstkům. V tuto chvíli je jasné, že nárůst byl zastaven, ale klesání není zatím dostatečně razantní. Řada lidí stále situaci podceňuje a chodí do práce, i když ví, že jsou nakaženi a nikomu to raději neřeknou. Tím ale vzniká problém pro všechny a o to delší bude etapa různých opatření. Vánoce určitě nebudou v takovémto režimu přísných opatření, ale to, že bude existovat různá omezení je jisté," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Současný trend je takový, že stále rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101. Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858. Počet hospitalizovaných klesl k sobotě na 7779, ve čtyřech předchozích dnech se držel nad osmi tisíci. Pacientů ve vážném stavu mírně ubylo na 1196.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.