Predikce Romana Prymuly na letošní Vánoce: Řada nakažených chodí do práce, omezení budou, ale ne tvrdá

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Česko stále patří k evropským zemím, které nejhůře zvládají druhou vlnu epidemie. Aktuálně platí řada omezení, která lidem, ale i podnikatelům nedělají radost. Denní nárůsty pozitivně testovaných se pomalu stabilizovaly, přesto jsou vysoké. A řada lidí řeší, jak budou letos vypadat Vánoce. Na tuto otázku se pro ŽivotvČesku.cz pokusil odpovědět epidemiolog Roman Prymula.

V současnosti platí řada omezení. Zbrzďování epidemie v ČR bude spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS). S uvolňováním opatření zavedených proti koronaviru by se mohlo začít zhruba za tři týdny, a to za předpokladu, že se podaří srazit denní nárůsty. Podle všeho letošní Vánoce by mohly být v nějakém přijatelném režimu.

"Záleží na tom, jak rychle budeme klesat k normálnějším přírůstkům. V tuto chvíli je jasné, že nárůst byl zastaven, ale klesání není zatím dostatečně razantní. Řada lidí stále situaci podceňuje a chodí do práce, i když ví, že jsou nakaženi a nikomu to raději neřeknou. Tím ale vzniká problém pro všechny a o to delší bude etapa různých opatření. Vánoce určitě nebudou v takovémto režimu přísných opatření, ale to, že bude existovat různá omezení je jisté," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Současný trend je takový, že stále rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101. Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858. Počet hospitalizovaných klesl k sobotě na 7779, ve čtyřech předchozích dnech se držel nad osmi tisíci. Pacientů ve vážném stavu mírně ubylo na 1196.

Každým dnem se stále více ukazuje, že koronavirus bohužel není minulostí. Vláda už přistou...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu