Predikce viroložky Pekové se nenaplní. SARS-CoV-2 s námi bude i přes Vánoce a ještě dlouho, říká odborník

Viroložka Soňa Peková
Viroložka Soňa Peková
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Mnozí mají v paměti predikci viroložky Soni Pekové, která vede známou laboratoř a je specialistkou přes respirační onemocnění, že do konce roku bude onemocnění COVID-19, které způsobuje vir SARS-CoV-2, pod kontrolou a vymizí zcela z populace. Teď už je zcela jisté, že to se nestane. "Není možné, aby vir zmizel," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční vědec Jaroslav Flegr.

"Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená. Navíc tady u nás se nakonec, z dnešního pohledu, nedá mluvit ani o první vlně šíření koronaviru. Vlna je něco, co člověka, populaci, smete. A nic takového se vlastně v epidemiologickém slova smyslu v Česku nestalo," řekla v létě v rozhovoru pro Právo viroložka s tím, že její laboratoř v té době neměla už měsíc jediný pozitivní výsledek testu na koronavirus.

Aktuálně se ale ukazuje, že vir tady je. Nezmizel a naopak prochází populací. Brzdí ho jen zavedená striktní vládní opatření, díky nimž se počty pozitivních případů snížily.

Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, proč predikce, že vir zmizí do Vánoc byla nepřesná. "Vir, přesněji miliardy a miliardy virů v milionech a milionech nakažených lidí se bohužel neseberou a neodejdou zpět do Číny. Musíme počítat s tím, že už tu s námi budou natrvalo. Ale můžeme je pomocí vakcín, rozumných protiepidemických opatření, kvalitního trasování, intenzivního bezplatného testování  a časem doufejme i léků zahnat do kouta. Až bude k dispozici dostatek vakcíny, nebude covid představovat o moc větší hrozbu než chřipka - tedy pokud příliš velká část populace nenaletí dezinformacím šířeným v rámci hybridní války a neodmítne očkování. V horizontu jedné generace se covid nejspíš změní v dětskou nemoc, tak jako to už udělali jeho čtyři »starší kamarádi«. Časem se tedy už nejspíš obejdeme i bez očkování. Teď nás čeká ještě jedna vlna covidu v chřipkové sezóně. Špatná zpráva je, že bude asi nejhorší. Dobrá je, že už bude poslední - těm dalším už zabrání vakcíny," nastínil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle nového systému PES se rizikové skóre, podle kterého se budou v Česku měnit opatření proti covidu, kleslo ze 70 bodů na 62. Nadále zůstává ve čtvrtém stupni, ale blíží se třetímu.

Ve středu testy prokázaly 5515 pozitivních případů. Aktuálně je v Česku 100.970 nakažených. Počet úmrtí s covidem vzrostl ve středu o 66 na 6740, z toho téměř polovina připadá na listopad.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.