Předseda Ivan Bartoš: Starost o syna, volby, časová tíseň. Bez manželky by to bylo náročné, říká

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: se souhlasem Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2020

V posledních dnech a týdnech je v jednom kole, a před krajskými volbami se pro Piráty doslova přetrhl. Předseda druhé nejsilnější politické strany v Česku Ivan Bartoš (40) prozradil, jak náročné období prožívá. "Kdybych neměl podporu své milované ženy, bylo by to hodně náročné," řekl pro ŽivotvČesku.cz sympatický politik.

Neprožívá časově lehké období, navíc nedávno se stal otcem syna Bertrama, kterého mu přivedla na svět manželka Lydie, a tedy do života mu vstoupil ten nejdůležitější a zároveň nejnáročnější závazek. Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak poslední dny prožíval.

"Být politikem nebo dokonce předsedou strany, to je práce na několik plných úvazků, i když nejsou volby. Podobně to mají i další naši exponovaní lidé. Kromě té politické práce jsme teď čtyři měsíce navíc makali v kampani v dost netypických podmínkách. A teď je to tu - krajské a senátní volby. Oboje jsou jak pro nás, tak hlavně pro budoucnost ČR důležité, a já věřím, že uspějeme všude v České republice, ale těším se i na to, že tato starost i radost, což pro mě volby jsou, zase na nějakou dobu opadne a budu se moc věnovat více synovi Bertrámkovi. Ačkoliv jsem se první měsíc snažil být hodně s mou skvělou manželkou Lydií a vše řešil online nebo v kavárně naproti baráku, bylo to ty poslední tři týdny hodně na ní, za což jí nesmírně děkuju a myslím, že by to bez její podpory bylo hodně náročné. Lyduška to zná, prošla po mém boku již spoustu voleb, kde se účastnila kampaní, i dávno před tím, než jsme se vzali. Ostatně sama je opoziční zastupitelkou na Praze 2, takže ví," řekl pro ŽivotvČesku.cz výrazný politik.

Do krajských voleb, které v Česku tradičně mají nízkou účast voličů, vstoupil odhodlaně. Bartoš si uvědomuje, že dlouhodobá podpora lidí je signálem, že svou práci Piráti odvádějí dobře. Přesto musí balancovat mezi prací a soukromím.

"Jako předseda samozřejmě podporuji naše lidi, kde se dá. Snažil jsem se do každého kraje dorazit alespoň na den. Ne se nějak vystavovat, ale fakt pomoci s kampaní, potkat se s lidmi a občany měst a vesnic, ale i vidět a bavit se i s našima pirátkama a pirátama, kteří jsou napříč stranou prostě přátelé. A přátele člověk vidí rád. V sobotu bude ještě volební štáb a pak novináři a média. Mám rozdělané ještě nějaké projekty, ale naše lidi bude čekat po volbách vyjednávání koalic a sněmovní tým je dobře připravený, třeba na probírání kurzarbeitu, takže jakmile to půjde, vezmeme s Lydií a Amélkou a Bertíkem kočárek, podzimní oblečení a auto a alespoň na krátkou dobu vypadneme někam na venkov, do přírody bez signálu. Faktickou dovolenou alespoň týden v kuse jsem podle mých výpočtů neměl od loňského léta," dodal Bartoš, který věří, že lidé u volebních uren ocení snahu Pirátů, aby politika v Česku byla férovější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.