Předseda Pirátů Ivan Bartoš jako premiér: Prozradil, co by po volbách udělal na prvním místě

Se svolením Ivana Bartoše
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 6. 2021

Říjnové volby do poslanecké Sněmovny by znovu ovládla koalice České pirátské strany v čele s předsedou Ivanem Bartošem (41) a Starostů a nezávislých (STAN), které vede Vít Rakušan (42). Ukázal to minulý týden nejnovější průzkum agentury Kantar realizovaný pro Českou televizi, kde by koalice získala vítězných 26 % hlasů. Předvolební boj mezi stranami začal naplno a je zcela jasné, že bude patřit historicky k těm nejtvrdším. Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, v němž nastínil nejen to, co by udělal na prvním místě v roli premiéra České republiky, ale i jak předvolební soupeření vnímá.

Ivane, jak vnímáte letošní předvolební boj? Podle některých politologů začal poměrně ostře...

S blížícími se volbami se bohužel místo férové kampaně objevují ve veřejném prostoru lži a dezinformace o Pirátech. A to v masovém měřítku. Je zřejmé, že z nás mají některé zájmové skupiny či politici, včetně pana premiéra, strach. Obávají se o své obchodní zájmy, že přijdou o přísun peněz daňových poplatníků, že už nebude možné v pozadí tahat za nitky a přihrávat si »malou domů«. A mají pravdu - poslední čtyři roky skutečně naplňujeme slib našim voličům a děláme vše pro to, aby se zde vymetla korupce, stát byl transparentní a peníze místo k šíbrům putovaly do zdravotnictví nebo třeba školství. A to máme ve velkém v plánu i v případném vládním angažmá.

Lži, které o nás kolují ve veřejném prostoru, nám ale hlavně vadí z toho důvodu, že se snaží nahnat strach lidem a vyvolat v nich paniku. To je samo o sobě nepřípustné, ale dvojnásobně víc v době pandemie, kdy mají občané již tak svých obav přehršle.

Piráti od svého vzniku dělají slušnou politiku, vedeme vždy férovou předvolební kampaň. Otevřeně s občany komunikujeme, nic neskrýváme, zaměřujeme se na kvalitní program a ostatní politické strany kritizujeme pouze v odůvodněných případech a vždy konstruktivně, kdy zároveň nabízíme smysluplná řešení. K tomu vyzýváme i ostatní strany, protože země je v hluboké zdravotní, ekonomické i sociální krizi a je nutné v zájmu lidí spolupracovat, nikoliv dál rozeštvávat společnost. Někteří političtí konkurenti - jako například Andrej Babiš - to ale vidí přesně opačně.

V posledních týdnech je vidět, že premiér Andrej Babiš nemá radost z předvolebních průzkumů, ve kterých jasně v koalici se STAN vedete. Nicméně se musím zeptat, co vidíte jako podpásové?

Jde o již zmíněné šíření lží o naší straně, kdy naši odpůrci nedokážou najít žádný reálný důvod, proč nás kritizovat, a tak si musí vymýšlet. Což ale bohužel jitří hlavně nálady ve společnosti, odvádí pozornost od reálných problémů Česka a přitěžuje občanům. Například pan premiér během svých vystoupení v parlamentu neváhá používat vulgarity, napadání, dezinformace a lži. Vláda zcela selhala v boji proti koronaviru a ochraně našich obyvatel, stejně tak má na kontě celou řadu skandálů. Místo přijetí odpovědnosti se Andrej Babiš snaží obviňovat ze svých selhání tu občany, tu hygieny, tu vedení krajů nebo samozřejmě koalici Pirátů a Starostů.

Minulý týden například zveřejnil na sociální síti lživý příspěvek o tom, že chceme lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. To je nehorázná lež, nic takového Piráti v programu samozřejmě nemají, nikdy neměli a mít nebudou a pan Babiš i jeho kolegové to moc dobře vědí. Je nepřípustné, aby sám premiér jednal jako dezinformátor a šířil poplašné zprávy v době pandemie, která je už tak obrovským náporem na psychiku lidí. Proto jsme mu poslali předžalobní výzvu, aby se veřejně omluvil a svůj lživý příspěvek stáhl. Takto se politika skutečně dělat nesmí.

Minulý čtvrtek došlo k hlasování o nedůvěře vládě. Je pro vás zklamání, že koalice ANO a ČSSD hlasování ustála, když ji nepřímo podpořili komunisté tím, že odešli z jednacího sálu?

Hlasování, které vláda Andreje Babiše ustála jen díky podpoře komunistů, je důležitým vzkazem voličům: Vláda stále stojí a padá na komunistech. A je tak první v porevoluční éře, kdo jim dal takovou moc. Podobně i sociální demokraté překročili pomyslnou červenou linii či takříkajíc nitku z Hamáčkova svetru, když vládu coby koaliční partner podpořili. A to navzdory dřívějšímu ujištění, že v případě prokázání střetu zájmů pana premiéra vládu nepodpoří.
Vládní koalice a komunisté také znovu potvrdili ve Sněmovně odpovědnost za nezvládnutí pandemie či rozklad veřejných financí. Stejně tak převzali odpovědnost za vývoj v následujících měsících.

Jsem přesvědčen, že voliči ve volbách tyto skutečnosti zhodnotí. Včetně faktu, že to byla právě koalice Pirátů a Starostů, která během pandemie přicházela s mnoha návrhy, jak ulevit lidem a zvládnout krizi. Ať už jde o prosazení ošetřovného i kompenzačního bonusu pro dohodáře, odklad 3. a 4. vlny EET, férové kompenzace pro zavřené provozy, stopku diskriminace maloobchodu, testování pro firmy a mnohé další.

Rok s epidemií se podepsal na školství a vzdělávání. Přesto, že se děti učily formou online výuky, nemohla jim nahradit tu klasickou a navíc přišly o sociální kontakt s kolektivem. S ohledem na uplynulé měsíce se staly diskutovaným tématem různé modely výuky, které by mohly vnést do vzdělávání větší efektivitu a pomoci nastavit funkční systém pro základní a střední školy. "Za mě je model s pátým dnem školy stráveným doma rozhodně pozitivní," řekl pedagog Pavel Beránek pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud byste se po volbách stal premiérem, co uděláte ve funkci jako první?

Hned po volbách budeme chtít řešit například zákon o dostupném bydlení, prosadit teritorialitu exekutorů a novelu insolvencí, zavést elektronizaci zdravotnictví. Otevřeme také znovu stavební zákon a opravíme jej, aby mohli lidé stavět rychle a bez ubíjející byrokracie. Budeme prosazovat i manželství pro všechny. Obecně je pro nás nejklíčovější pomoci lidem a firmám z krize, dát do pořádku veřejné finance, umožnit malým a středním podnikatelům postavit se zase na vlastní nohy, podporovat inovace i vzdělávání a vyšetřit neprůhledné státní zakázky z období pandemie. Ale chceme řešit i dlouho opomíjené problémy jako exekuce, dostupnost bydlení, nerovnost regionů, personálně oslabené zdravotnictví a mnohé další.

A nebojíte se, že by v koalici se STAN mohla vzniknout rivalita?

Koalice nevznikla účelově, ale na základě našich velmi blízkých politických postojů, které vyplývají i z mnoha shod při hlasování v Parlamentu, a společných cílů. Tím nejzásadnějším je pomoci téhle zemi z krize, posunout ji do 21. století a vrátit jí perspektivní budoucnost tak, jak si to naši lidé zaslouží. To žene obě dvě uskupení a také je to zárukou společné spolupráce, protože víme, že jen spolupráce může zajistit dobrou stabilní vládu pro občany. Ne politikaření a hádky.

Expertní týmy Starostů a Pirátů spolupracují již téměř půl roku, pravidelně se setkávají i jednotlivé regionální týmy a členové na všech úrovních. Naši dosavadní spolupráci hodnotím po všech stránkách kladně. Vedeme společně také 9 ze 14 krajů v České republice, rovněž úspěšně. To všechno je velmi dobrým signálem pro budoucí spolupráci v nadcházejících letech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu