Předseda Senátu Miloš Vystrčil odhadl, kdy by mohl vědět více o stavu prezidenta a zda je schopen vykonávat úřad

Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2021

Ústřední vojenská nemocnice řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77). A to s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Uvedla to v sobotu písemně na dotaz mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) odhadl, kdy by mohla být odpověď nemocnice známa a vnesla by do celé nešťastné situace ohledně stavu prezidenta více jasno. "Dotaz jsem poslal v pátek po poledni, myslím si, že bychom odpověď mohli během dalšího týdne dostat," řekl v neděli pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu.

S žádostí na vojenskou nemocnici se Miloš Vystrčil obrátil z pověření vedení horní komory poté, co Kancelář prezidenta republiky na obdobnou žádost do pátku nereagovala. Důvodem žádosti jsou nejasnosti kolem zdravotního stavu Miloše Zemana, který byl v neděli po třech týdnech opětovně hospitalizován.

Celá věc v očích veřejnosti působí tak, že prezidentská kancelář ohledně stavu prezidenta mlží. Řadu otazníků navíc vyvolala návštěva hlavy státu v nemocnici předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (47), která je spojena s nejasnostmi a protichůdnými vyjádřeními. Policie na základě oznámení navíc řeší pravost prezidentova podpisu na rozhodnutí o svolání nové Sněmovny.

"My jsme původně v pondělí poslali dotaz s žádostí, aby se Kancelář prezidenta republiky vyjádřila k tomu, zda pan prezident je způsobilý či není schopen vykonávat svůj úřad. Kvůli těm událostem, tedy návštěvě pana předsedy Vondráčka a podobně, ze kterých vyplynulo tiskové prohlášení nemocnice, z něhož vyplynulo, že všechno tam nebude fungovat úplně ideálně v komunikaci mezi nemocnicí a Kanceláří prezidenta republiky, jsem se rozhodl, že raději pošlu dotaz i na Ústřední vojenskou nemocnici, abych se jich také zeptal. Stačí nám odpověď, zda lékař či nemocnice se domnívají, že ze závažných důvodů pan prezident není schopen svůj úřad vykonávat, či naopak, to je celé. My nechceme informace o zdravotním stavu, diagnóze a léčbě. A vzhledem k tomu, co všechno se kolem toho děje, jsem dospěl k názoru, že je potřeba se zeptat ještě nemocnice," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Sněmovně v předvolebním složení končí mandát příští týden a v povolebním složení se dolní komora sejde 8. listopadu. Po jejím ustavujícím zasedání má dosluhující premiér Andrej Babiš (67) předat prezidentovi demisi nynější vlády. "Času je relativně dost," dodal Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz.

Vedoucí prezidentovy kanceláře Vratislav Mynář (54) k situaci uvedl, že se vyjádří začátkem příštího týdne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.