Předseda Senátu Miloš Vystrčil zhodnotil, jakým bude Petr Fiala premiérem. Vyjmenoval, jaké problémy na něj čekají

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

V neděli 28. listopadu prezident Miloš Zeman (77) jmenoval Petra Fialu (57) premiérem České republiky. Stalo se tak po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, ve kterých koalice SPOLU porazila hnutí ANO o pouhých 6 desetin procentního bodu. Nového premiéra nyní čeká nelehká práce na nelehké pozici. "Já Petra Fialu osm let podporuji, tak jsem přesvědčený, že bude výborný premiér. Samozřejmě to vlivem vnějších okolností nebude mít jednoduché," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) a popsal, co bude podstatné.

Prezident Miloš Zeman, který je pozitivní na koronavirus, jmenoval v neděli Petra Fialu premiérem přes průhlednou bariéru. Předseda ODS přesto v tuto chvíli žádné pravomoci nemá a úřadu se ujme, až bude jmenována celá vláda. Senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil věří, že Petr Fiala splní to, co sliboval před volbami a to i přesto, že situace, ve které se Česko nachází, není aktuálně zrovna příznivá.

"Já Petra Fialu osm let podporuji, tak jsem přesvědčený, že bude výborný premiér. Samozřejmě to vlivem vnějších okolností nebude mít jednoduché, vzhledem k tomu, jak vláda fungovala, je situace obtížná. Já věřím, že se podaří naplnit ty věci, které pan Fiala avizoval už po volbách, ve kterých koalice SPOLU zvítězila. To znamená, že je potřeba zemi spojovat, dávat dohromady a dělat vše proto, abychom situaci, která není jednoduchá, zvládli, abychom se neutápěli v žabomyších válkách," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miloš Vystrčil.

Občanům České republiky v posledních týdnech nedávají spát především dvě témata. Jedním je pochopitelně nepříznivá epidemická situace, kdy padají rekordy v nakažených za celou dobu epidemie, druhým je pak zdražování, které se dotýká především energií a pohonných hmot. Miloš Vystrčil se domnívá, že hlas Petra Fialy bude při řešení těchto témat podstatný a dopomůže k jednotnému rozhodování.

"Teď jsme v situaci, kdy jednak společně bojujeme proti pandemii a jednak také hospodářská situace zejména v oblasti energií není úplně jednoduchá. I z hlediska rychlosti zadlužování jsme dokázali alespoň v základních věcech táhnout za jeden provaz a já si myslím, že pan Fiala je toho schopen. Nakonec ten úžasný politický majstrštyk, který se mu podařil v tom, že sjednotil strany od středu doprava, je věc, která bude předpokládám zejména v budoucnu oceněna víc, než je tomu v současnosti," zhodnotil předseda Senátu pro ŽivotvČesku.cz, jakou cennou schopností podle něj Petr Fiala disponuje.

Do Sněmovny se kromě koalice Spolu dostalo hnutí ANO, koalice Pirátů se Starosty a nezávislými a také hnutí SPD. Po dlouhých letech se přes 5 procent nedostala strana ČSSD a mimo zůstala i KSČM. Petr Fiala na voliče těchto a dalších stran, které se do Sněmovny nedostaly, bude podle místopředsedy ODS myslet a fungovat pro ně stejně tak, jako pro své voliče.

"Věřím, že se stane to, co bylo slibováno, že kromě těch voličů, kteří dali důvěru koalici SPOLU, nezapomeneme ani na ty voliče, kteří třeba nemají ve Sněmovně ty, které volili. Vláda je tady pro všechny, nikoliv pro vybranou skupinu lidí. To si myslím, že je Petr Fiala schopen naplnit a já mu v tom budu maximálně, samozřejmě pokud to bude možné, pomáhat a budu ho podporovat," doplnil k premiéru Petru Fialovi pro ŽivotvČesku.cz Miloš Vystrčil.

Přestože do rukou nové vlády bude Česká republika předána ve zřejmě stále nepříznivé epidemické situaci, stejně jako v nepříznivé finanční situaci, Miloš Vystrčil má za to, že zjištění viníka je důležité pouze pro to, aby bylo známo, proč se nedaří některé věci napravit ihned. Podle něj není na místě se vymlouvat.

"Já si myslím, že není čas na to, abychom si dlouze vypočítávali, kdo za co může, byť je potřeba zdůraznit na začátku audit toho, v jakém stavu země je, abychom věděli z jaké situace jsme vycházeli poté, co některé věci nepůjdou tak rychle, nebo se nebudou úplně dařit. Na druhou stranu si nemyslím, že je dobré se na to pořád dokola vymlouvat. Je potřeba hledat řešení, pokud možno již v souladu s opozicí, abychom se dostali z té situace, ve které se dnes nacházíme," dodal předseda Senátu Miloš Vystrčil pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.