Reklama:

Předseda Senátu požaduje informace o zdravotním stavu Miloše Zemana. Převoz do ÚVN nebyl zvládnut, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana (77), kterého v neděli po poledni odvezla záchranná služba se speciální jednotkou intenzivní péče (JIP) z Lán do Ústřední vojenské nemocnice na pracoviště intenzivní medicíny, je stabilizovaný. Krátce po jeho hospitalizaci o tom informoval na tiskové konferenci jeho lékař Miroslav Zavoral (67), který je zároveň ředitelem ÚVN. Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora (64) však postup informovanosti směrem k veřejnosti není úplně šťastný. "V situaci, kdy jeho převoz do ÚVN nebyl zvládnut, jsme viděli pana prezidenta v bezvládném stavu. Myslím si, že něco takového pouštět je zkrátka nedůstojné. Samozřejmě to vzbuzuje obavy, zda zvládne plnit své ústavní povinnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Na doporučení svého lékaře byl prezident Miloš Zeman opět převezen do pražské nemocnice, kam byl podle slov Miroslava Zavorala hospitalizován pro chronické onemocnění, kvůli němuž je v místě dlouhodobě léčen. Hlava státu má diabetes II. typu s pokročilými následky neuropatie dolních končetin, kdy jsou postiženy periferní nervy a člověk ztrácí cit a vjem bolesti. Typickým projevem je pak zakopávání a špatná koordinace. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke potvrdila v pondělí médiím, že jeho stav je nadále stabilizovaný.

Ze strany politiků i veřejnosti však zůstávají vysloveny výčitky související s informovaností o vážnosti zdravotního stavu prezidenta České republiky. Navíc zhoršení jeho zdraví přišlo v povolební době, kdy měl jednat o sestavení vlády a budoucím premiérovi. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) se bude obracet na Vratislava Mynáře (54), hradního kancléře, aby podal informace o tom, zda je Miloš Zeman v současné době schopen vykonávat funkci prezidenta.

Reklama:

"Osobně by mi stačilo, když by mi autority, kterým bych důvěřoval, potvrdily, že je pan prezident nemocen, ale zároveň je stále schopen plnit ústavní funkce. Nepotřebuji vědět, jestli má nemocná játra nebo něco jiného, protože mi to k ničemu není a sám bych mu v tom neuměl poradit. V situaci, kdy jeho převoz do ÚVN nebyl zvládnut, jsme viděli pana prezidenta v bezvládném stavu. Myslím si, že něco takového pouštět je zkrátka nedůstojné. Samozřejmě to vzbuzuje obavy, zda zvládne plnit své ústavní povinnosti, obzvláště teď, kdy to koreluje s volbami a každý občan by si přál, aby vláda byla sestavena relativně brzo a ujala se vedení země bez ohledu na to, která to bude," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že to, co občané viděli v médiích, vyvolává dohady a potřebu, aby se jim sdělil chorobopis pana prezidenta.

"Český prezident nemá pravomoce jako má například americká hlava státu, ale jsem názoru, že občan by měl mít právo vědět od lidí, kterým důvěřuje, že pan prezident zvládne zastávat svoji funkci. Byť pár dní nemusí být schopen, to se může stát každému, ale obecně, že je schopen nebo toho v nejkratší době bude schopen. To mi chybí a myslím, že i řadě dalších lidí, kteří na to poukazují," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: