Předvolební průzkum: Přísaha uspěje, ČSSD mimo, komunisté na hraně. Kouzlo Roberta Šlachty popsal politolog

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta
Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta
Foto: Se svolením Roberta Šlachty
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

Podle nejnovějšího průzkumu agentury KANTAR je favoritem voleb hnutí ANO se ziskem 27,5 procent. Obě »protibabišovské« koalice se dělí o 2. a 3. místo. Těsno bude zřejmě kolem pětiprocentní hranice, která je nutná ke vstupu do Poslanecké sněmovny. Komunisté jsou na hraně, ČSSD pod čarou a důvod k radosti má Robert Šlachta (50) a jeho hnutí Přísaha, které získalo 6 procent. "Robert Šlachta si založil politický projekt, který zjevně má docela dobré marketingové zázemí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček. "Všechny průzkumy beru s velkou pokorou. Pohybují se v nějakém rozmezí," řekl pro ŽivotvČesku.cz sám Robert Šlachta.

Podle předvolebního průzkumu společnosti KANTAR by volby suverénně ovládlo hnutí ANO se ziskem 27,5 procent. Koalice SPOLU a spojené síly Pirátů a STAN pak mají shodně 21 procent. Podzimní volby budou nejen o vítězi voleb, ale také o tom, které síle se podaří získat většinu - tedy nejméně 101 poslanců. Už nyní je enormně zajímavé sledovat, jaké koalice by po volbách šly postavit. Zájem bude zřejmě například o hnutí SPD, které podle společnosti KANTAR dosáhne na 10 procent.

Předvolební průzkum dopadl tragicky pro ČSSD, sociální demokraté by se do Poslanecké sněmovny nepodívali, mají jen 3,5 procenta voličských hlasů. Na hraně volitelnosti jsou komunisté se ziskem 5 procent. Usmívat se může Robert Šlachta, jeho projekt Přísaha je na hodnotě 6 procent.

Politolog Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že pokud se Přísaha do Poslanecké sněmovny dostane, tak bude žádaným partnerem pro případné koalice. Přísaha má silný marketing a do jisté míry i výhodu, že je postavena na jedné výrazné tváři.

"Pokud by tento subjekt přešel přes 5 procent, bylo by zajímavé, jak by to ovlivnilo podobu vlády. Robert Šlachta si založil politický projekt, který zjevně má docela dobré marketingové zázemí. S kým bude po volbách spolupracovat, jestli se tedy do Poslanecké sněmovny dostane, je otevřená záležitost. Díky tomu, že hnutí hodně stojí na osobnosti Roberta Šlachty, tak mu to dává poměrně velké možnosti. On si může sám rozhodnout, kdo pro něj bude vhodným politickým partnerem," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

"Všechny průzkumy beru s velkou pokorou. Pohybují se v nějakém rozmezí. Pro nás to znamená, že musíme dělat vše pro to, abychom přesvědčili občany, aby volili Přísahu, že jsme pro ně ta správná volba," okomentoval průzkum pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta s tím, že nejdůležitější bude výsledek voleb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.