Preference Pirátů a STAN podle průzkumů klesly. Když se dostali do čela, konkurenti začali útočit, vysvětluje politolog

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Ještě podle květnových předvolebních průzkumů, jejichž výsledky byly známy v červnu, by koalice Piráti a STAN předběhla hnutí ANO a vyhrála volby. Poslední průzkumy ovšem ukazují, že preference koaličnímu uskupení mírně klesly a ve volbách do Poslanecké sněmovny by skončilo nejen za ANO, ale i za koalicí SPOLU. "Tím, že se Piráti se STAN dostali do čela, političtí konkurenti na ně začali útočit," vysvětlil jeden z důvodu poklesu hlasů pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek. Popsal, co dalšího za ním může stát.

Pokud by se konaly volby do Poslanecké sněmovny v červenci, znovu by je vyhrálo hnutí ANO. Ještě o pár měsíců dřív přitom podle předvolebních průzkumů měla největší šance koalice Pirátů a STAN, která je dnes až na třetím místě za koalicí SPOLU tvořenou stranami TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Politolog vysvětlil, co všechno by mohlo za poklesem preferencí Pirátů a STAN stát.

"Tím, že se Piráti a STAN dostali do čela, političtí konkurenti na ně začali útočit. Oni sami si stěžují na kampaň, která proti nim je dost ostrá. Další faktor, který si sami přiznávají, je, že kampaň nepojali moc dobře. Koneckonců se nyní snaží ji nějak upravit," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, co se odráží na výsledcích posledních předvolebních průzkumů.

"Myslím si, že v kampani chtěli spíš překrýt své slabiny, zaměřit se na důchodce a představit se tak, že jsou státotvorní a schopní vládnout, kladli důraz na vážné věci. Jako by trochu zapomněli, že před čtyřmi lety ve volbách uspěli jako protestní strana. Je to pro ně až neřešitelný rozpor. Nabrali hlasy ve volbách jako protestní strana a teď vyhlásili ambici vládnout, což může některé voliče odrazovat, mohli pro ně trochu zevšednět," uvedl Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz další možný důvod poklesu preferencí.

Obzvláště starším lidem a seniorům se může koalice Pirátů a STAN zdát jako uskupení, které tvoří příliš mladí politici. "Popřípadě tam může být ta věc, že jako protestní strana navozovali nějaká zajímavá témata a jiná věc je, když si voliči představí, že půjde o vládnoucí stranu. Mohou se jim třeba zdát stále příliš mladí či nezkušení," dodal uznávaný politolog pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Ivana Bartoše nyní hlavní část kampaně teprve začíná. "Stěžejní pro nás bude zajistit lidem stát, který na ně myslí, slouží lidem, ne ekonomickým zájmům jednoho holdingu nebo hrstky oligarchů. Chceme zemi, která lidem nechává co nejvíc svobody a v potížích člověka nenechá na holičkách. Naše vláda bude maximálně transparentní, otevřená lidem a bez korupčních skandálů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda České pirátské strany.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.