Přehled, co se mění od 8. června: Akce pro 500 osob, zkoušení oblečení na trzích, roušky na koupalištích

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše na svém pondělním jednání rozhodl o uvolnění několika dalších pravidel přijatých kvůli koronaviru, a to s účinností od 8. června. Podívejte se na přehled rozvolnění.

Vláda s ohledem na vývoj epidemiologické situace rozvolnila další dalším soubor nařízení.

"V pondělí 8. června nás čeká menší vlna rozvolnění. Vláda jí dnes dala zelenou. Navyšujeme maximální počet lidí na hromadných akcích na 500 osob. Zvyšujeme maximální možnou kapacitu v ZOO, botanických zahradách a podobných zařízeních na 250 osob na jeden hektar plochy," uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vojtěch Adam.

Aktuálně půjde zejména o možnost zkoušet oblečení a možnosti nenosit ochranu úst a nosu v provozu koupališť.

"Na tržištích bude možné zkoušet oblečení na místě. A na restauračních zahrádkách umožňujeme neomezený provoz. Návštěvníci koupališť a bazénů nebudou již povinni nosit roušku, pokud budou ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby," oznámil Vojtěch. Sám si pochvaluje epidemiologickou situaci, která je až na některé ohniska jako je třeba Karvinsko nákazy příznivá.

Hromadné akce pro 500 osob

"Po dohodě s MPSV od 8.6. rušíme také pravidelné testování pracovníků v pobytových sociálních službách a domovech pro seniory. Testování ale dále může nařídit hygienická stanice, pokud se objeví lokální ohnisko nákazy. Nadále zůstává povinnost testování pro nově příchozí klienty," upřesnil ministr zdravotnictví, co všechno se s 8. červnem mění.

"U divadel, kin, koncertních síní, cirkusů a podobných provozů již za týden nebude nutné, aby provozovatelé vyžadovali sezení diváků v každé druhé řadě a nejvýše dvou osob vedle sebe a od jiných osob je oddělovalo alespoň jedno volné sedadlo," dodal Vojtěch k rozvolnění dalších opatření s tím, že vláda rozhodla, že od 8. června se budou moci konat akce pro až pro 500 osob. 

Již dříve ministr školství Robert Plaga školství po jednání vlády uvedl, že s 8. červnem se mohou do škol vrátit žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol se v omezené míře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.