Přehled míst, kde se lze očkovat bez registrace. Mluvčí nemocnice upřesnila, co je potřeba a kdo bude odmítnut

Vakcína AstraZeneca - Ilustrační snímek
Vakcína AstraZeneca – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

K očkování proti koronaviru už několik týdnů není nutná registrace. V Česku se otevřela místa, kde probíhá vakcinace bez ohlášení a vzhledem k nárůstu očkovaných osob je evidentní, že je o tuto variantu velký zájem. Očkovací »centra« vznikla nejdříve v Praze a později se připojila další po celé republice. Očkovat se tedy lze bez rezervovaného termínu. "Určitě je potřeba doklad totožnosti – to je jedna důležitá věc, pak také průkaz pojištěnce. Doklady musí být samozřejmě platné. A ještě je tu jedna drobnost, pokud už člověk termín má a chce se očkovat bez registrace," řekla tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice pro ŽivotvČesku.cz.

Začalo to otevřením očkovacích míst bez registrace na hlavním nádraží v Praze a v nákupním centru na Chodově, kde vznikaly už v první den fronty a o službu měly zájem davy lidí. Nyní už jsou dostupná i další místa po Česku, kde si člověk může nechat aplikovat dávku vakcíny, aniž by se musel předem jakkoli registrovat. Také Hradec Králové nabízí v OC Atrium možnost nechat se rychle a snadno naočkovat – od minulé středy ho provozuje Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Provizorní očkovací centrum pro neregistrované vzniklo také v Jihočeském kraji – v prostorách českobudějovického Výstaviště. Od středy je zahájen provoz také v Kongresovém centru na Vyšehradě, stejně tak se pro zájemce o očkování proti covidu-19 otevírá libeňské O2 Universum nebo Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) na pražském Břevnově. Všechna tři místa očkují vakcínou farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech.

"Určitě je potřeba doklad totožnosti – to je jedna důležitá věc a pak také průkaz pojištěnce. Doklady musí být samozřejmě platné. A ještě je tu jedna drobnost, pokud už je někdo zaregistrovaný v nějakém očkovacím centru a má termín v následujících čtyřech dnech, tak máme stanovené, že ho nemůžeme naočkovat. Myslím si, že se to časem nějak vyřeší. Bez registrace je to asi primárně pro ty, kteří si nikde nerezervují termín. Stačí tedy výše zmíněné dva doklady a my už se jich na místě ujmeme a všechno zajistíme. V Ústřední vojenské nemocnici očkování bez registrace nemohou využít samoplátci, ale v O2 Universum to možné je – my spravujeme obě očkovací centra," sdělila tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé využívají výhod, které je nesvazují a neomezují rezervací daného termínu, stačí se na některé z míst pouze dostavit a nanejvýše si chvíli počkat. Vakcinace bez registrace probíhá také v obchodním centru na Smíchově nebo v Brně a v Ostravě, kde jsou státem provozovaná centra. V hlavním městě funguje i tzv. očkovací autobus, jehož stanovištěm se během prvního srpnového víkendu stane trojská botanická zahrada.


V Česku je podle dat ministerstva zdravotnictví 10 470 129 vykázaných očkování, k nimž přibylo dalších 49 364 během úterý 3. srpna. Potvrzených případů za poslední dva týdny na 100 000 obyvatel je 23, na úmrtí v souvislosti s koronavirem poukazuje smutné číslo 30 372.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.