Přehled nových nařízení: Zavřené restaurace a bary. Roušky na zastávkách. Shromažďování maximálně 6 lidí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2020

Vláda v pondělí ve pozdních večerních hodinách ohlásila řadu nových opatření. Jde o uzavření restaurací a barů, shromažďování v počtu maximálně šesti lidí a řadu dalších opatření.

Situace je v souvislosti s růstem počtu nakažených velmi dramatická. Hrozí kolaps zdravotnického systému. V nemocnicích by mělo podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly pomáhat až 2400 mediků a studenti absolventských ročníků dalších profesí.

Kvůli celkové situaci vláda přijala řadu dalších opatření. Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou v pondělí přijatá opatření zmírněná. 

Nová opatření:

Alkohol: Na veřejně přístupných místech bude zakázáno pití alkoholu. Opatření má platit od středy do 3. listopadu.

Školy: Od středy do 1. listopadu budou kvůli koronavirové epidemii uzavřeny školy včetně prvního stupně základních, přejdou na distanční výuku. Mateřských škol se opatření netýká. Na středních školách nově bude od středy zakázána i praktická výuka, jež byla dosud možná. Na vysokých školách budou pouze zkoušky do 10 osob.

Shromažďování: Na území České republiky bude kvůli covidu-19 od středy do konce nouzového stavu omezené na maximálně šest osob. 

Roušky: Kromě současných nařízení nově od středy bude v Česku povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy. Opatření platí do konce nouzového stavu.

Pohostinství:  Restaurace, bary a kluby budou muset být od středy do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, úplně uzavřeny. Výjimku mají hotelové restaurace, které ale musí uzavřít ve 20:00 hodin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.