Přehled nových opatření. Jan Hamáček: Vláda zpřísňuje, nemůže si dovolit podcenit situaci

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Kabinet ve čtvrtek zpřísnil opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace horšit v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (42). Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) je efektivním řešením plošný lockdown, který by trval omezenou dobu a opět by se pak mohlo rychleji rozvolnit. "Je to jedno ze silných řešení," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Podle Romana Prymuly je dále lepší ochranou v současné situaci respirátor než rouška. "Zavedení respirátorů je opatření, které vede k významnému omezení rizika vzdušného přenosu. Pokud nás rouška chrání z 80%, pak respirátor třídy 2 z 95-98%. Aplikace má velký význam zejména v MHD. V oblasti obchodů by měla být diskuse na téma náklady versus přínosy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz. Vláda v současnosti s tímto opatřením vyčkává.

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu po čtvrtečním jednání je nutné zpřísnit opatření, a to zejména z důvodu, že nelze situaci podcenit. Navíc v době, která by měla předcházet dominanci britské mutace, která je až o 40 procent nakažlivější.

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.

Co se nově po čtvrtečním jednání vlády mění:

Od 1. března bude kvůli vládnímu nařízení zakázané přejíždění mezi okresy. Vláda chce kvůl...

  • Kabinet ve čtvrtek v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.
  • Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, kde mohou být maximálně s rodinnými příslušníky.
  • Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. 
  • Ministři se shodli na úplné stopce pro lanovky na horách, nebudou sloužit ani pěším. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.