Přehled: Otevírají se všechny obchody a služby. Milan Kubek popsal, na čem nejvíce záleží

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2021

Od podělí se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly uzavřené v souvislosti s epidemii onemocnění covid-19. Mimo maloobchod se mohou otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře. Podle šéfa České lékařské komory v současnosti nejvíce záleží na proočkování populace, které by mělo zajistit, že nedojde k případné další vlně epidemie. "Myslím si, že rozhodující bude, kolik lidí bude očkovaných," řekl pro ŽivptvČesku.cz Milan Kubek (53).

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel. Zmírňují se také pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku. Ode dneška je bude nutné nosit ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

"Myslím si, že rozhodující bude, kolik lidí bude očkovaných. Pokud se nám podaří, že bude proočkováno těch 70 procent dospělé populace, tak bychom na tom mohli být dobře, tedy pokud se neobjeví nějaká mutace, která by byla odolná na očkování. Další otázka následně bude, jak často a kdy dojde k přeočkování," upřesnil prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz s tím, že největší obavy má z toho, že do té doby existuje riziko zavlečení nějaké mutace viru a případně vzedmutí další vlny epidemie.

Z maloobchodních prodejen dosud mohly mít otevřeno jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Z provozoven služeb mohly fungovat například zámečnictví, čistírny nebo autoservisy, k nimž se předchozí pondělí po nuceném uzavření na několik měsíců přidaly manikúry a pedikúry, kadeřnictví a kosmetické či masážní salony.

Dnes se otevřou i muzea, galerie a památky ve zbylých krajích, kde dosud nebyly přístupné veřejnosti. První výraznější rozvolňování v kultuře by podle Arenbergera mohlo nastat od 24. května. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.