Přehled počasí na celý týden: Po chladném víkendu půjdou teploty rychle nahoru. Meteoroložka upřesnila, který den do Česka dorazí tropy

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 8. 2022

Po citelném ochlazení na víkend, půjdou v příštím týdnu teploty opět rychle nahoru a od čtvrtka budeme skloňovat tropické teploty – tedy teploty nad 30 °C. Ale i druhá polovina srpna přinese převážně suchý a teplý průběh počasí – teploty budou převážně tropické. Léto tak v Česku rozhodně nekončí, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V pondělí bude jasno až polojasno, na východě území až oblačno a ojediněle přeháňky. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 23 až 27 °C.

"V úterý bude jasno až polojasno. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 24 až 28 °C. Ve středu se dá počítat s tím, že zavládne jasno až polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 16 až 12 °C. Denní teploty následně v rozmezí 25 až 29 °C," nastínila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ve čtvrtek bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

V pátek přinese počasí jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 28 až 32 °C.

"V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 30 až 34 °C. V neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 31 až 35 °C," uvedla odbornice přes počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Pokud se ještě chystáte na jih Evropy k moři – i tam stále panuje pravé letní počasí – převládá malá oblačnost a tropické teploty. Výrazně nadprůměrné teploty moře na jihu Evropy se skloňují od začátku meteorologického léta. V oblasti východního Středomoří a jižní Itálie se pohybuje až na 30 °C. U chorvatského pobřeží je teplota moře od 26 do 28 °C, u francouzské riviéry 26 až 28 °C, u pevninského Řecka na 28 °C, u ostrovů na 26 °C a u Španělska až na 28 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Nad teplým Středozemním mořem se může zformovat tlaková níže, která v některých znacích připomíná hurikán, tedy vytvoří se v ní oko s minimem oblačnosti. Jedná se ale o poměrně vzácný jev – který nazýváme medikánem a v minulých letech se vyskytoval jednou nebo dvakrát za sezónu. Posledním významným byl medikán Zorbas na konci září 2018, v polovině září 2020 Cassilda, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.