Přehled: Počet nakažených, kteří si COVID-19 přivezli z Chorvatska a dalších zemí narůstá. Celkem 19 lidí

V Chorvatsku se zavedly od pondělí přísnější opatření.
V Chorvatsku se zavedly od pondělí přísnější opatření.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2020

Počet nakažených lidí, kteří se vrátili zpět do Česka ze zahraničí narůstá. Od července jde o 19 lidí, u kterých byl v tuzemsku nově diagnostikovaný COVID-19. Po třech nákazách je zřejmě ze Slovenska a USA, dvě z Británie, Švédska a Chorvatska.

Nakažení přijeli také z Ekvádoru, Peru, Španělska, Portugalska, Maďarska, Srbska nebo Ruska. Uvádí to statistiky ministerstva zdravotnictví. Za stejnou dobu přibylo v ČR 1284 nakažených.

"Inkubační doba onemocnění COVID-19 se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět a šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily až na konci inkubační doby. Z tohoto důvodu nelze s jistotou určit místo a čas nákazy, zejména v situaci, kdy neznáme zdroj, tedy nevíme, zda-li byla osob v kontaktu s potvrzeným případem," okomentovalo statistiky ministerstvo zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o víkendu uvedl, že jde o jednotky případů. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jsou čísla zatím zanedbatelná.

Podle vládního epidemiologa Rastislava Maďara je v budoucnu možné, že se objeví v Česku ohniska, která budou se importovanými případy souviset. Mohlo by tak dojít k druhé vlně.

Pravděpodobná místa nákazy Čechů covidem-19 mimo ČR:

ZeměPočet nákaz z dané země
Slovensko, USA3
Velká Británie, Švédsko, Chorvatsko2
Ekvádor, Španělsko, Maďarsko, Peru, Portugalsko, Srbsko, Rusko1
zdroj: MZČR

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.