Přehled: Poradce premiéra zhodnotil, co v ČR zdražilo a naopak zlevnilo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2023

Komentář: "Ceny v rostlinné výrobě začaly konečně klesat. To umožní snížení cen krmiv, což by v následujícím období mohlo stabilizovat ceny v živočišné výrobě. Ceny zemědělských výrobců díky tomu přestanou tlačit na růst cen v obchodech a u mnohých potravin budeme svědky zlevňování," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu meziročně zvýšily pouze o 0,1 procenta, což bylo výrazně méně než v březnu, kdy ceny zemědělských výrobců vzrostly o 11,6 procenta. "V rostlinné výrobě konečně došlo k poklesu cen o 12,0 procenta. Stalo se tak poprvé od října 2020. Nižší byly ceny obilovin, olejnin i ovoce. Naopak zelenina zdražila. V živočišné výrobě došlo k růstu cen o 20,4 procenta. Stoupaly ceny drůbeže, prasat i skotu. Rovněž zdražilo mléko a vejce," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři ekonomický expert Štěpán Křeček.

V dubnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 6,4 procenta. Jedná se o nižší růst než v březnu, kdy se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 10,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků stouply o 16,6 procenta. Naopak ceny chemických látek a přípravků klesly o 9,8 procenta. Pokles cen byl zaznamenán i u základních kovů či dřevěných a korkových výrobků. "Celková situace kolem cen průmyslových výrobců se začíná zlepšovat, což bude tlumit inflační tlaky v naší ekonomice," přiblížil ekonom.

Ceny stavebních prací v dubnu meziročně vzrostly o 7,8 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se zvýšily o 6,0 procenta. "I v tomto případě je patrné, že ceny narůstají pomaleji než v březnu. V současné době dochází k útlumu ve stavebnictví, který je mimo jiné zapříčiněn vysokými úrokovými sazbami v naší ekonomice," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.