Přehled rozvolnění od pondělí: Bude to znamenat nástup 5. vlny epidemie, míní profesor z Univerzity Karlovy

Se souhlasem Jaroslava Flegra
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 5. 2021

V Česku se od pondělí opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc od nového týdne vrátí do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otevřou se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm stoupne počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti, nejenom předškoláci. "Myslím si, že toto rozvolnění přinese vzestup epidemie a k dalšímu rozvolnění už nedojde," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr (63) s tím, že rozvolňovat by se mělo pomaleji a obezřetně.

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů budou moci od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. Obsluha bude moci v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.

Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin. Možné bude použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy.

Povoleno bude zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně, podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc bude platit jen na daném místě. Nebude tak možné se nechat otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě například na kosmetice.

"Odhaduji, že už toto rozvolnění zastaví pokles v počtu nakažených a odstartuje jeho nový vzestup. K dalšímu rozvolnění by tedy už podle nastavených pravidel nemělo vůbec dojít. Jestliže ministr Havlíček naplní svou výhružku, a i přes zhoršování epidemické situace 10. května dál rozvolní, nástup páté vlny tím už jen výrazně urychlí. Pochopitelně, nejprve nastane vzestup počtu žádanek na vyšetření, s odstupem dvou dnů vzestup počtů nakažených, s odstupem dalších asi 5 dnů vzestup počtů pacientů nově přijímaných do nemocnic, a nakonec, asi po 10 dnech, vzestup počtů umírajících. Umírat budou zase o něco mladší lidé, než tomu bylo v minulé vlně. Starší a rizikoví jsou už z velké části chráněni očkováním a virus se tak adaptuje na mladší ročníky. Mladší lidé jsou odolnější, takže nárůst počtů umírajících bude pomalejší. I kvůli tomu necháme pátou vlnu ještě více rozjet, než zase zděšeně sešlápneme brzdový pedál k podlaze a zavřeme, kromě našich posvátných montoven, úplně všechno. Díky hlouposti a oportunismu politiků a úspěšnému lobbingu dovozců antigenních testů a čínských respirátorů tak budeme mít skoro jistě pokažené i léto," řekl svůj pohled na plánovaná rozvolnění evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Od nového týdne se budou moci do tříd vrátit žáci druhého stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnáziích v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Čeká na ně rotační výuka, to znamená, že týden se budou učit ve škole, týden z domova. Podle statistik ministerstva školství by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192.878 dětí. V pondělí by do školy měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se bude týkat i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

"Stačilo by buď poslechnout odborníky a před rozvolněním nechat počty denně nakažených vyklesat na hodnotu, kterou už hygiena dokáže vytrasovat. To by trvalo dva, maximálně tři týdny. Nebo poslechnout jistého Flegra, okamžitě vyjmout preventivní testování ze seznamu zdravotních úkonů a z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví, nechat díky tomu narůst kapacity PCR testování na řádově milion testů za den a cenu klesnout pod 200 Kč za nepoolovaný test, a do měsíce by epidemie a celý ten blázinec okolo jednou pro vždy skončily. Jenže to by se asi nehodilo do krámu osobám spřaženým s dovozci antigenních testů a respirátorů z Číny," dodal evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz.

V některých částech Česka se od příštího týdne rozšíří provoz mateřských škol, do kterých budou moci nastoupit všechny děti. Už tento týden se naplno otevřely školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. V pondělí se k nim přidají také zařízení ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Ve zbytku republiky budou školky ještě týden otevřené jen pro předškoláky a děti zdravotníků.

Celkem je v evidenci mateřských škol v Česku 357.598 dětí. Do školek ve čtyřech krajích, kde se mateřinky od pondělí zcela otevřou, chodí 126.634 dětí.

V pondělí se v Praze a šesti krajích po delší době otevřou také muzea, galerie a památky. Navštívit je bude možné za dodržování striktních hygienických pravidel. Návštěvníci budou například muset dodržovat rozestupy a používat respirátory. Povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vymínilo výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám vyvinutým u lidí, kteří ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu