Přehled státních svátků, které ještě do konce roku 2022 zbývají. Ekonom poradil, kdy se vyplatí si vzít dovolenou a užít si prodloužené volno

Kalendář, dovolená, svátky - Ilustrační snímek
Kalendář, dovolená, svátky – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

Rok 2022 je skoro ve své polovině, Čechy ale ještě čeká hned několik státních svátků, na které se mnozí těší. Určuje je zákon, který rovněž stanovuje ostatní svátky, dny pracovního klidu a významné dny. Státní svátky a ostatní svátky jsou dny pracovního volna. Pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Petr Studnička prozradil, kdy je ideální vybrat si dovolenou a dopřát si prodloužené volno. Zároveň na dotaz redakce uvedl, kolik takový zákonem stanovený den volna českou ekonomiku stojí peněz.

Zaměstnanci každý den volna navíc ocení. Jiný názor na to ale mají ekonomové. "Záleží na tom, zda státní svátek vychází na víkend či pracovní den. Pak jsou také dopady menší na začátku července, kdy začínají prázdniny a lidé stejně odjíždějí pryč, případně pak v období Vánoc. Obecně lze ale říci, že jediný den volna stojí za poklesem výkonu ekonomiky až o desítky miliard korun," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička s tím, že právě kvůli ekonomickému poklesu se o každém novém svátku významně mezi politiky diskutuje, a proto jich v ČR je méně než v okolních zemích.

Jako první čekají Čechy svátky na začátku prázdnin, konkrétně v úterý a ve středu 5. a 6. července. "Zde se vyplatí vzít si v práci dovolenou v pondělí a pak ve čtvrtek a pátek. Člověk tím získá 9 dnů volna v kuse, přičemž spotřebuje jen tři dny dovolené," poradil ekonomický expert pro ŽivotvČesku.cz.

Na další svátek si lidé musejí počkat až do 28. září, kdy se slaví Den české státnosti. Volno ale vychází na středu. Prodloužený víkend si Češi užijí až na konci října, tedy při oslavách vzniku samostatného československého státu, který letos vychází na pátek.

Podle Petra Studničky se lidé mohou těšit také na 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii. "Připadá na čtvrtek, tudíž se zde nabízí možnost vzít si volno v pátek a užít si hned čtyři dny zaslouženého odpočinku," řekl pro redakci ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom.

Z pohledu zaměstnanců letos vycházejí špatně vánoční svátky. "Jsou jedny z nejkratších. Připadají na víkend a pondělí. Komu nezbyde dovolená či si nemůže vzít neplacené volno, ten bude muset před silvestrem do práce," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička s tím, že je vhodné dovolenou pečlivě dopředu plánovat.

V České republice se slaví celkem sedm státních svátků, které mají obyvatelům Česka připomínat tradice či zvraty v historii státu. Jak již výše bylo zmíněno, státní svátky určuje zákon - zároveň stanovuje i ostatní svátky, dny pracovního klidu a významné dny. Státní svátky a ostatní svátky jsou dny pracovního volna.

Ostatní svátky do konce roku 2022:

24. prosinec - Štědrý den (sobota), 25. prosinec - svátek vánoční (neděle), 26. prosinec - svátek vánoční (pondělí)

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.