Přehled zásadních změn: Co všechno bude jinak, pokud systém PES přejde do stupně pět

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2020

Česko se v protiepidemickém systému ministerstva zdravotnictví PES v pátek dostalo znovu do nejhoršího - tedy pátého - stupně. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že v případě, že se situace nezlepší, tak přechod ze čtvrtého stupně, který platí rovněž od pátku, do pátého stupně zváží. Zásadních změn je hned několik. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila přehled, čeho konkrétně se pátý stupeň týká.

Rizikový index protiepidemického systému, podle kterého se mají řídit opatření proti covidu-19, je v Česku třetí den na nejvyšším, pátém stupni. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření.

"V pondělí se o tom budeme bavit na vládě a uvidíme, s čím přijde ministr zdravotnictví pan Blatný. Určitě se povede nějaká diskuze, která bude vycházet z odborných doporučení," upřesnil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Index činí k dnešku stejně jako předchozí dva dny 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Oficiálně v zemi platí čtvrtý stupeň. S přechodem do pátého stupně by došlo k několika zásadním změnám. Nutné je podotknout, že vláda při přechodu do čtvrtého stupně ponechala několik výjimek, například nechala otevřené všechny obchody, nejen ty se základním sortimentem. Je tak vysoce pravděpodobné, že podobné výjimky by se mohly týkat i pátého stupně.

Obchody a služby

Pátý stupeň jasně stanovuje, že je zajištěn jen prodej základních potřeb a výdej objednaného zboží. V pátém stupni by musely zavřít také provozovny služeb jako je kadeřnictví a další.

Zákaz vycházení - pohybu

Zákaz nočního vycházení by platil od 21:00 do 4:59. Ve stupni čtyři mohou být lidé venku večer o dvě hodiny déle - tedy do 23:00.

Shromažďování osob

V »pětce« se mohou scházet jen dva lidé. Ve stupni čtyři se může sejít šest osob. Svateb a pohřbů by se mohlo zúčastnit maximálně 15 osob, aktuálně je to o 5 více.

Kulturní akce

V současnosti se kulturní akce pořádat mohou, ale nesmí na nich být diváci. Při přechodu do pátého stupně je nelze pořádat vůbec.

Sport

Systém PES ve čtvrté a pátém stupni nemá moc odchylek. Zásadním rozdílem je počet osob, které mohou venku sportovat. Místo šesti to jsou pouze dva lidé.

Školy

Ministerstvo školství má vlastní tabulku PES, podle které by došlo k uzavření všech škol, a to kromě mateřských. Výjimku by měli také prvňáčci a druháčci.

Ve čtvrtém stupni systému je prezenční výuka povolená pro celý první stupeň ZŠ. A druhý stupeň a nižší ročníky víceletých gymnázií se mohou ve třídách střídat po týdnech - jde o takzvanou rotační výuku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.