Reklama:

Přehledně: Jak letos odvolit v karanténě či izolaci. Mluvčí ministerstva popsala, jak a kdy fungují drive-in a speciální komise

Volby drive-in - Ilustrační snímek
Volby drive-in – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2021

Měsíce uplynuly jako voda a do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky už odpočítáváme poslední dny. Pro »běžné« voliče se otevřou volební místnosti v pátek 8. října od 14 hodin, ale výjimku mají například lidé v karanténě. Pro ně budou od středy 6. října zřízeny tzv. drive-in stanoviště, kde budou moci odvolit i oni. "Jedná se o možnost pro voliče, kteří jsou ke dni hlasování u volebního stanoviště v izolaci nebo karanténě podle zákona o ochraně veřejného zdraví z důvodu nemoci covid-19. Mohou si objednat také hlasování do zvláštní přenosné volební schránky," uvedla Hana Malá z odboru tisku a public relations ministerstva vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se uchází o přízeň voličů v letošních říjnových volbách celkem 22 politických stran, koalic a hnutí – o poslanecký mandát usiluje 5 248 kandidátů, což je v porovnání s volbami před čtyřmi lety o 2 276 žen a mužů méně. Zájem v roce 2021 je tedy výrazně nižší. Nejvíce kandidátů na kandidátní listině mají jmenovitě Zelení, Volný blok, SPD, ČSSD, Trikolora Svobodní Soukromníci, hnutí Přísaha, SPOLU, PirStan, ANO nebo třeba KSČM.

Během loňských krajských voleb panovala v Česku špatná epidemická situace kvůli koronaviru, kdy platila přísná bezpečnostní a hygienická opatření nastavená ze strany vlády. Ani letos v těch do Poslanecké sněmovny nebude probíhat volba některých občanů jinak.

Reklama:

Tzv. drive-in stanoviště, kdy je možnost na předem určených místech odvolit z auta, však není určená komukoli. "Jedná se o voliče, kteří jsou ke dni hlasování u volebního stanoviště v izolaci nebo karanténě podle zákona o ochraně veřejného zdraví z důvodu nemoci covid-19. V loňském roce odvolilo zvláštními způsoby hlasování zhruba 6 500 voličů. Letošní stav lze těžko předjímat," vyjádřila se Hana Malá z odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra České republiky pro ŽivotvČesku.cz s tím, že voliči v karanténě a nemocní v izolaci mají ještě další možnosti, jak splnit své občanské právo a jít k volbám.

"Kromě výše uvedeného hlasování na drive-in stanovišti, které probíhá dnes od 8 do 17 hod, si pak může volič v izolaci nebo karanténě z důvodu onemocnění covid-19 objednat hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. To je třeba učinit telefonicky u krajského úřadu příslušného podle místa, kde se volič fyzicky nachází - trvalý pobyt nehraje roli. To může udělat do čtvrtka 7. 10. do 20 hodin. Speciální komise pro hlasování pak bude tyto voliče obcházet během dnů voleb. Ti, kteří se budou nacházet v pobytových zařízeních sociálních, zdravotních a obdobných služeb jako jsou například hospice, LDN a podobně, které byly krajskou hygienickou stanicí uzavřeny z důvodu koronaviru, mohou též odvolit zvláštním způsobem u speciální komise pro hlasování. V tomto případě probíhá domluva mezi krajským úřadem a správou předmětného zařízení. Komise budou tato zařízení obcházet ve čtvrtek 7. 10. nebo v pátek 8. 10," uzavřela mluvčí ministerstva vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Pro ostatní voliče se otevřou volební místnosti v pátek 8. října od 14 hodin až do 22. hodiny, následně pak v sobotu 9. října od 8 hodin do 14. hodiny odpolední.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: