Přehledně: Žáky při návratu do lavic čeká testování. Antigenní testy mohou být falešně pozitivní, říká primář

Škola - ilustrační snímek
Škola – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Už ve středu 1. září se žáci základních škol a studenti středních škol vracejí do lavic. Podle plánu proběhne plošné testování dětí na covid, to se nebude týkat jen těch, které prodělaly očkování nebo nemoc. Je možné, že při plošném testování budou zaznamenány záchyty nemoci. Primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem připomíná, že antigenní testy mohou být falešně pozitivní. "Je potřeba každý takový test následně ověřit pomocí PCR testu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý. Uvedl také, v čem se nemoc u dětí liší.

Letní prázdniny utekly jako voda a nový školní rok bude netradiční nejen pro prvňáčky, ale i pro žáky a studenty, kteří už školní docházku v minulých letech zahájili. Započat totiž bude testováním na nemoc covid-19. Pozitivní výsledky se vyloučit nedají proto redakce ŽivotvČesku.cz oslovila primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého, který popsal, jak covid-19 u dětí probíhá. Zdůraznil ovšem, že výsledky antigenních testů nejsou stoprocentní.

"V naprosté většině případů mají děti velmi lehké průběhy, velká část dětí je dokonce bezpříznaková. Záchyty jsou obvykle v rámci plošného testování. Je potřeba zdůraznit, že antigenní testy mohou být falešně pozitivní, to znamená, že je potřeba každý takový test následně ověřit pomocí PCR testu, aby se zjistilo, zda jde skutečně o infikovaného jedince," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný lékař Pavel Dlouhý.

Podle odborníků bývá průběh covidu u dětí lehký, primář popsal, jak průběh vypadá, pokud není zcela bezpříznakový. Od toho, jak nemoc prožívají dospělí pacienti, se příznaky zásadně neliší.

"Pokud příznaky u dětí nějaké jsou, tak jsou vcelku shodné s příznaky u dospělých osob. To znamená zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, kašel, rýma, bolesti v krku a samozřejmě změna čichu a chuti. Případy se závažnějším průběhem jsou v dětském a školním věku velmi vzácné a děti se do nemocnice se závažnějším průběhem covidu dostávají zřídka," dodal primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.