Překonáním covidu potíže nekončí. Vědci popsali, jakými problémy lidé po nemoci často trpí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2021

Odborný časopis Lancet Psychiatry zveřejnil studii o následcích nemoci covid-19. V ní vědci prokázali, že 34 % lidí po prodělání choroby mělo v období 6 měsíců od nákazy diagnostikované potíže psychického či neurologického rázu. Ke studii byly využity zdravotní záznamy téměř čtvrt milionu pacientů. Výsledek studie poukazuje na to, že riziko rozvoje výše zmíněných onemocnění u osob po onemocnění je vyšší až o 44 % než u těch, kteří si prošli chřipkou.

Vědci provedli rozsáhlý výzkum za pomoci zdravotních záznamů 236 tisíc pacientů, kteří prodělali covid-19. Ten prokázal, že do 6 měsíců od nákazy byly psychické či neurologické problémy diagnostikovány až u třetiny lidí. Neurologické potíže pak bývají závažnější u osob, které musely být hospitalizovány s těžkým průběhem.

Studie zveřejněná odborným časopisem Lancet Psychiatry uvádí, že nejčastější diagnózou je úzkost, po které následují poruchy nálad. Maxime Taquet, jež je spoluautorem výzkumu a profesorem psychiatrie na univerzitě v Oxfordu, uvedl, že rozsah neurologických potíží souvisí s průběhem onemocnění. Pokud byl průběh těžký a pacient byl hospitalizovaný, potíže jsou výraznější.

"Výsledky naší studie poukazují na pravděpodobnost, že po covidu-19 jsou neurologická a psychická onemocnění častější, než po prodělání jiných respiračních onemocnění," uvedl profesor Taquet. Upozornil také na fakt, že v rámci výzkumu byl zhruba jeden z 50 pacientů postižen ischemickou cévní mozkovou příhodou.

Riziko rozvoje po prodělání covidu-19 neplatí pro všechny neurologické potíže. Kupříkladu souvislost rozvoje Parkinsonovy choroby s koronavirem prokázána nebyla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.