Překvapivý důsledek vládních opatření. Lidé chtějí více venčit psy, říká ošetřovatelka útulku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 11. 2020

S nouzovým stavem potažmo opatřeními v souvislosti s epidemií roste zájem o opuštěná zvířata. Už při letošní první vlně pandemie stoupl zájem o psy, lidé více pracující a studující z domova mají čas se jim intenzivně věnovat. Pro mnoho z nich čtyřnozí přátelé také znamenají antistresový prvek. A zájem o ně neupadá ani během druhé vlny epidemie. "Lidé chtějí hlavně venčit," řekla pro ŽivotvČesku.cz ošetřovatelka z největšího útulku v Praze Troji.

Současný zájem lidí o psa nebo kočku je poměrně vysoký. Jenže ne všechny útulky jsou v klasickém režimu. "Máme speciální opatření v rámci nouzového stavu a vydáváme pouze po předchozí domluvě bezproblémová zvířata bez možnosti vycházky či seznámení. Takže nemáme standardně otevřeno. Ale o co je aktuálně největší zájem a lidé hojně volají, tak kvůli možnosti venčení psů," řekla pro ŽivotvČesku.cz ošetřovatelka z pražského útulku v Troji s tím, ale že tuto službu bohužel neposkytují. "Lidé se ale hodně na tuto službu ptají," dodala.

Zda je o venčení zvýšený zájem kvůli současným opatření, lze jen těžko hodnotit. Spíše je to ale kvůli tomu, že lidé nemohou dělat řadu aktivit a procházka s pejskem, který nemá žádného majitele, může být velké a příjemné zpestření.

Aktuálně platí řada opatření v souvislosti se zamezením šíření viru. Mezi nimi zákaz vycházení, kdy je nařízeno zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Právě venčení psů bylo tím, co inspirovalo lidi k tvorbě řady vtipných koláží, které kolovaly na internetu a víceméně poukazovaly na to, že venčit se dá po 21. hodině třeba plyšový pes, či se psem jít i vícekrát.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.