Premiér chce dva volna pro očkované. Spojila se kampaň za vakcíny s kampaní před volbami, říká politolog

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) chce prosadit, aby lidé, kteří se nechají očkovat, dostali dva dny placeného volna v práci. "Ve chvíli, kdy takový návrh zvedne zájem o očkování, tak si tím premiér připisuje kladné body nejen v boji proti epidemii v Česku, ale kladné body si připíše i samotná vláda," ohodnotil pro ŽivotvČesku.cz tento krok politolog Lubomír Kopeček, podle kterého se v tomto bodě spojí očkovací kampaň s kampaní předvolební.

Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od 1. ledna letošního roku dostali dva dny placeného volna. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s předsedou Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavlem Bednářem.

Návrh kabinetu předloží sám předseda vlády. "Týkalo by se to všech státních zaměstnanců. Zároveň vláda uloží všem ministrům a vedoucím úřadů, aby dali i dva dny placeného volna dalším zaměstnancům, kteří nejsou pod státní správou. To znamená i ozbrojené sbory. U obrany je to jasné, vnitro to ještě musí zapracovat," poznamenal premiér.

Podobný postup vláda doporučuje i krajům či obcím a privátním firmám. "Myslíme, že u některých lidí očkování mělo nějaký dopad, například teplotu, nebo se necítili dobře. Lidé si to zaslouží. Podstata je, že v tom vidíme motivaci k vakcinaci," doplnil Babiš.

"Vzhledem k tomu, že tato vláda a premiér mají zájem, aby před volbami dopadla vakcinace co nejlépe a byla co nejúspěšnější, tak se propojuje očkovací kampaň s volbami. Ve chvíli, kdy takový návrh zvedne zájem o očkování, tak si tím premiér připisuje kladné body nejen v boji proti epidemii v Česku, ale kladné body si připíše i samotná vláda. Jako motivační prvek to určitě nevypadá špatně," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz premiérův návrh politolog Lubomír Kopeček.

Od začátku vakcinace zdravotníci v ČR aplikovali 10 129 344 dávek, ukončené očkování má téměř 4,7 milionu lidí, tedy 43,8 procenta obyvatel v zemi. Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat uvedlo, že alespoň jednou dávkou bylo naočkováno 62,7 procenta obyvatel v ČR starších 16 let a 52,8 procenta této populace má očkování dokončeno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.