Premiér Fiala by měl lidem za jejich nadměrnou trpělivost děkovat denně. Vzbuzovat plané naděje je riziko, říká k jeho projevu analytička
Komentář Jiřího Ovčáčka: Kouzelné slůvko »děkuji« by vskutku mělo být normou v jednání mezi lidmi. A pokud je spojeno s upřímností, pokorou a úsměvem, působí jako královská lučavka a chmury mysli v tíživých časech se aspoň na chvíli rozplynou. Je proto vlastně smutné, že vánoční proslov premiéra Petra Fialy překvapil právě poděkováním občanům. Jako kdyby šlo o něco extra, mimořádného, nadstandardního, nezvyklého. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz poznamenala, že předseda vlády by měl občanům za jejich mimořádnou trpělivost děkovat denně.
Vánoční projev premiéra Petra Fialy zazněl večer 26. prosince, tedy na svátek prvního křesťanského mučedníka – svatého Štěpána, a to v mimořádně tíživé době. Hrůzný zločin na Filozofické fakultě UK poznamenal svátky míru a pokoje. Ale není to jediné břímě, které tíží českého člověka. Sotva vláda pětikoalice uchopila moc, vypukla velká válka na Ukrajině, nastoupila ekonomická a energetická krize, rozhořel se konflikt v Izraeli, prudce se zhoršily vztahy na politické scéně a napětí prostoupilo celou společností. Dva roky psychického vypětí, hospodářských starostí a prohlubujícího se pocitu zmaru.
Pro Petra Fialu byl proto vánoční projev nesmírnou výzvou. Nelze rozhodně tvrdit, že předseda vlády si není vědom složitosti situace, bylo zřejmé, že se ve své řeči pokusil s tvrdostí doby vypořádat a nabídnout světlo na konci tunelu, které se zove rok 2024. Překvapující bylo poděkování občanům. "Nejprve bych vám chtěl poděkovat. Poděkovat za to, že jsme společně zvládli nejen ten poslední a velmi těžký rok, ale i ten neméně obtížný rok předcházející. Byla to náročná doba," uvedl Petr Fiala. A právě zde může být onen kámen úrazu. Po lidech je žádána oběť v zájmu boje s ruským agresorem, skromnost v životních nákladech a trpělivost s ekonomickou situací. Zaznívá mnoho poučování, ba mentorování lidí, ale díků je jak šafránu.
Právě na to poukazuje mediální analytička Irena Ryšánková. "Pan premiér by měl denně děkovat za to, že lidé jsou tak nadmíru trpěliví a všechno – zatím – snáší," uvedla pro ŽivotvČesku.cz v hodnocení vánočního projevu premiéra Petra Fialy. Za velké úskalí považuje mediální expertka opatrný optimismus předsedy vlády pro rok 2024. "Dnes mohu naopak mluvit o naději. O naději, že příští rok už bude mnohem lepší," nechal se šéf kabinetu slyšet ve vánoční řeči. Podle Ireny Ryšánkové jde ale o lehkovážnost.
"Projev považuji za poněkud lehkovážný. Sliby, že nejhorší máme za sebou a bude již jen lépe, připomínají až nepříjemně ony příslovečné světlé zítřky. Zejména při vědomí, že důsledek nejrůznějších reforem začne na občany teprve dopadat," sdělila pro ŽivotvČesku.cz.
Mediální analytička poukázala na krachující firmy s obrovskou historií, které neustály současnou ekonomickou situaci. "Těm hesla typu »nenecháme nikoho padnout« určitě budou znít v uších ještě dlouho. Jsem ráda, že se postaví více silnic. Když totiž zdraží mléko, je důležité, že zlevní lokomotivy. Chápu, že pan premiér nechce říci natvrdo, co nás všechny v příštím roce čeká. Ale nemůže vzbuzovat plané naděje. To je totiž nebezpečné," uzavřela Irena Ryšánková své hodnocení vánočního projevu Petra Fialy pro ŽivotvČesku.cz.
Bylo by samozřejmě krásné, pokud by se slova předsedy vlády naplnila a rok 2024 byl bodem obratu, kdy paprsky slunce opatrně rozhrnou příkrov ocelových mračen nad naší vlastí. Jenže. Situace na ukrajinském bojišti je stále drsnější, válečná vřava v Gaze se zdá bez konce, země jako Čína nebo Írán mají stále ostřejší lokty, v USA se budou konat klíčové prezidentské volby. Nežijeme na izolovaném ostrově a kladivo dějin na nás dopadá, ať jsou proslovy optimistické, nebo pesimistické. Budeme-li tvrdit, že masa v obchodě je dostatek, ale přitom reálně je kvelb prázdný, ničemu to nepomůže. Česko potřebuje smíření, uklidnění, sebevědomí a vzájemný lidský přístup.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.