Reklama:

Premiér Fiala v Bílém domě: Protokolář nabídl pohled na detaily, o kterých veřejnost běžně neví

Petr Fiala a Joe Biden
Petr Fiala a Joe Biden
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2024

Komentář: Setkání premiéra Petra Fialy s americkým prezidentem Joem Bidenem, které se uskutečnilo v půli dubna, už bylo probráno snad ze všech stran. Zazněla slova uznání i jízlivé kritiky. Byly to však vesměs pohledy politické, které jsou zabarveny názorem na působení současné vlády. Protokolář Jindřich Forejt se pro portál ŽivotvČesku.cz na setkání předsedy vlády s lídrem svobodného světa podíval optikou odbornou a vysvětlil symboliku i vyznění klíčové diplomatické události roku.

Reklama:

Diplomacie má podle odborníka na protokol nezastupitelnou roli. "Je součástí veřejného působení, ovlivňuje mezinárodní vztahy a aktivity. Je nástrojem neobyčejně nápomocným i nebezpečně křehkým. V úplné míře využívá symboly, rituály a ceremonie," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jindřich Forejt s tím, že jednotlivé úkony diplomaté mnohdy úzkostlivě hlídají. Návštěva v Bílém domě proto vyžaduje důkladnou přípravu, a to do skutečných detailů.

"Při setkání vrcholných představitelů dvou zemí se diskutuje, připravuje a opakovaně ladí každý detail. Řadou nonverbálních gest je možné dát najevo úctu, respekt, podporu, zájem o další spolupráci, připravenost dostát vzájemným závazkům či tyto ještě prohloubit," popsal špičkový protokolář.

Reklama:

Bílý dům je bez diskuse sídlem nemocnějšího státníka světa. Vždyť stojí v čele velmoci, která má možnost ovlivňovat celosvětové dění a snaží se bdít nad demokratickým společenstvím.

"Prezidenti USA přijímají ve svém sídle ve Washingtonu DC oficiální zahraniční návštěvy již zhruba 150 let. Za tu dobu se vytvořily ceremoniální vzory a stanovily jejich definice. Americká administrativa si je dobře vědoma toho, že vzhledem k postavení USA coby světové velmoci a roli jejích představitelů v mezinárodním dění je každý její veřejný počin ostře sledován a zkoumán," rozebral pro ŽivotvČesku.cz Jindřich Forejt taje americké vrcholové politiky.

Návštěva premiéra Petra Fialy proto nebyla jen obyčejným zdvořilostním setkáním u kávy s povinnými projevy náklonnosti a květnatými řečmi.

"Z tohoto úhlu pohledu je tedy přijetí národního reprezentanta prezidentem USA na jedné z nejznámějších adres světa skutečně jistým mementem a uznáním," doplnil k tématu špičkový protokolář Jindřich Forejt s tím, že zmíněná návštěva byla oficiální, což je protokolárně druhý možný typ vrcholové návštěvy. Zároveň je ale nutné doplnit, že i oficiální návštěvy mají své různé varianty, které jsou dalším zdůrazněním diplomatických zvyklostí.

"Mají několik kategorií, jež od sebe odlišují nikoli nepodstatné detaily. Premiérům se tak může dostat plného slavnostního uvítání na tzv. jižním trávníku Bílého domu, které sestává z vojenských poct, zahrání hymny USA i hymny země hosta, prezentace vlajek a praporů americké armády atp. Osobním a přátelským gestem bývá například společná tisková konference státníků a večer hlavního dne návštěvy slavnostní večeře v Bílém domě. Jiným typem oficiální návštěvy je pak čistě »pracovní« přijetí cizí delegace. Program je časově výrazněji omezen a neúčastní se ho ani manželky hostitele a hosta," popsal Jindřich Forejt varianty.

Mezi protokolární symboliku patří podle něj například volba vstupu do Bílého domu, který je hostům vybrán. "A je skutečně jistý rozdíl mezi příjezdem kolony k zahradnímu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jižnímu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ reprezentativnímu vchodu, hlavnímu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ severnímu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vchodu a severnímu vchodu západního –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bočního –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ křídla, u něhož není většinou možný ani řádný fotopool pro média," uzavřel špičkový protokolář pro ŽivotvČesku.cz s tím, že z tohoto hlediska byla podle něj v případě návštěvy Petra Fialy jistě znát hostitelská zdvořilost, protokolární přiměřenost, ale nijak zvláštní srdečnost či přátelská vřelost.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: